Lód, mróz, śnieg? Taka Syberia przechodzi do przeszłości. Region nawiedziły rekordowe upały

Mróz, śnieg i lód mogą przychodzić na myśl, gdy mówi się o Syberii, jednak nie tym latem. Północny region właśnie nawiedziły rekordowe upały. Temperatura sięga nawet 48 stopni Celsjusza, lecz dym od pożarów lasów zarejestrowały nawet satelity NASA w kosmosie.

Copernicus print screan

Tak we wsi Saskyłach, na północ od koła podbiegunowego, temperatura sięgnęła 31,9 stopnia Celsjusza i była najwyższą od 85 lat, czyli od 1936 r. Tymczasem w mieście Wierchojańsk temperatury wzrosły do 48 stopni Celsjusza. Była to najwyższa temperatura zarejestrowana nad kołem podbiegunowym od czasu rozpoczęcia pomiarów. Dotychczas Wierchojańsk był najzimniejszym miastem świata, bowiem zanotowano tam kiedyś -67,8 stopni Celsjusza.

[polecam:https://niezalezna.pl/399286-mrozna-syberia-plonie-szokujace-nagrania?msnc]

Zdjęcia satelitarne opublikowane przez Copernicus, program obserwacji Ziemi realizowany przez Komisję Europejską, wskazują, że w niedzielę na Syberii temperatura znacznie przekraczała 35 stopni Celsjusza.

W regionie, gdzie temperatura w czerwcu zwykle wynosi zaledwie 16 stopni Celsjusza, rosnące temperatury powodują poważne zaniepokojenie wśród mieszkańców regionu i naukowców, ponieważ powodują obszerne i topienie się wieczna zmarzlina. Ta ostatnia stanowi dwie trzecie Syberii. Topienie wiecznej zmarzliny powoduje kolejne problemy, bo uwalnia z gleby węgiel i gazy cieplarniane. One z kolei napędza dalsze ocieplenie.

Gorąca i sucha pogoda jest coraz większym problemem na obszarach Syberii, a w północnym regionie - Jakucji tylko we wtorek zarejestrowano 64 pożary lasów… Ogień regularnie pojawiał się na terenie całej Syberii. Pożary były na tyle poważne, że dym można było zobaczyć z kosmosu na zdjęciach NASA.

Rekordową temperaturę odnotowano również w stolicy Rosji – Moskwie. Tam w poniedziałek temperatury sięgnęły do 34,7, co według rosyjskich synoptyków, było czerwcowym rekordem. Ostatni zaś odnotowano w 1901 r.

Jednak rekordową dla rosyjskiej stolicy była temperatura 38 stopni Celsjusza – w lipcu 2010 r. Wówczas większa część zachodniej Rosji cierpiała z powodu upałów oraz obszernych pożarów.

 


Źródło: niezalezna.pl, dailymail.co.uk

Olga Alehno
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo