Z OSTATNIEJ CHWILI

Hubert Hurkacz przegrał z hiszpańskim tenisistą Alejandro Davidovichem Fokiną 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 6:7 (8-10) w pierwszej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu • • •

Mit o zaściankowej Polsce obalony! W niecałe 10 minut pokazał, dlaczego warto mieszkać nad Wisłą

Stefan Tompson, urodzony w Wielkiej Brytanii Polak, zamieścił w serwisie YouTube film w języku angielskim, w którym wyjaśnia, dlaczego zdecydował się zamieszkać w Polsce. W niecałe 10 minut popularny vloger nie tylko przybliża widzom historię naszego kraju i naszą kulturę, ale także obala mity na temat „zaściankowości” Polaków. Ten film po prostu trzeba zobaczyć.

front screen YouTube

Dlaczego zamieniłem Londyn, jedną ze stolic świata, na Warszawę? To jedno z pytań, które najczęściej słyszałem. To pytanie zdaje się sugerować, że Polska nie jest najlepszym miejscem do życia. Cóż, oto dlaczego uważam, że się mylicie… Zdecydowałem się zamieszkać w Warszawie, w Polsce, ponieważ to jedno z najwspanialszych miejsc na Ziemi.
- mówi Tompson.

W swoim filmie vloger podkreśla, że nasz kraj wyróżnia niesamowita energia i entuzjazm.

W ciągu ostatnich 30 lat Polska przeżyła cud gospodarczy. W czasach komunizmu Polska była dławiona przez centralnie planowaną gospodarkę nakazową, ale cała ta zmiana rewolucji politycznej z 1989 roku, gdy Polska przeszła do gospodarki wolnorynkowej i stała się europejskim liderem wzrostu w latach 1992-2019. To niewątpliwie złoty wiek dla Polski biorąc pod uwag jej burzliwą historię. Polacy są świadomi, że jest jeszcze dużo do nadrobienia. Tak jak Polska rozwijała się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, tak też rozwija się cały region. Na znaczeniu politycznym zyskuje Grupa Wyszehradzka (V4), a projekt inicjatywy Tójmorza ujawnia niektóre z planów, że Polska i 12 innych państw członkowskich UE w regionie mają przed sobą jedną z najbardziej ambitnych geopolitycznych projektów naszych czasów. Bycie nawet niewielką częścią tej politycznej i gospodarczej transformacji jest czymś naprawdę niesamowitym. 
- mówi Stefan Tompson.
[polecam:https://niezalezna.pl/262256-antypolonizm-i-lewactwo-tak-prawda-historyczna-nie-kolejny-skandal-na-facebooku?]

W dalszej części podkreśla, że to właśnie ludzie tworzą miejsce, w którym Polacy słyną z gościnności. Jak vloger charakteryzuje naszych rodaków? Podkreśla, że to zaradni przedsiębiorcy i pracowici ludzie. Przywołuje w tym kontekście powiedzenie „Polak Potrafi” dowodzące, że Polacy potrafią przezwyciężać trudności.

Sporo miejsca Tompson poświęca też naturze i przyrodzie, którą może podziwiać w Polsce.
Polska jest pełna cudów, takich jak Krzywy Las, w którym rosną drzewa o zadziwiających kształtach. Jest także kraina tysiąca jezior oraz Bieszczady – odległa i zapomniana część świata, gdzie możesz zniknąć i być naprawdę w jedności z naturą. Vloger podkreśla też rolę polskiej kultury i sztuki na arenie międzynarodowej i zwraca uwagę, na polską kuchnię.

Jedzenie odzwierciedla narodowy charakter, historię, ale także pogodę
- mówi Tompson.

Na koniec przywołuje cytat z Adama Mickiewicza:

„I rzekła na koniec Polska: ktokolwiek przyjdzie do mnie będzie wolny i równy, gdyż ja jestem Wolność.”.

Mieszkając w Polsce nadal nie do końca rozumiem to zdanie, ale wiem, że moja miłość do tego kraju, do tego narodu zmieniła się, dojrzała. Nie mieszkam tu z powodu jakiegoś dziwnego zrządzenia losu. Jest to mój świadomy i racjonalny wybór. To jest dom.
- mówi Stefan Tomspon.

ZOBACZ CAŁY FILM:

 

 


Źródło: niezalezna.pl, YouTube

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo