Bartosz Kramek zatrzymany przez ABW! Usłyszy zarzuty poświadczania nieprawdy i prania brudnych pieniędzy

Dziś rano Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała na polecenie Prokuratury Okręgowej w Lublinie Bartosza Kramka. Zatrzymanie ma związek ze śledztwem w sprawie Fundacji Otwarty Dialog. Jak dowiedział się portal Niezalezna.pl - Kramek ma usłyszeć zarzuty prania brudnych pieniędzy i poświadczania nieprawdy w dokumentach.

Youtube/printscreen

Jak się dowiedzieliśmy - według prokuratury Kramek poświadczał nieprawdę w dokumentach, by pieniądze od spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych trafiły do Fundacji Otwarty Dialog.

Chodzi o 5,3 mln zł.

Już po podaniu przez nas tych informacji rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Lublinie Karol Blajerski poinformował:

"Bartosz K. usłyszy zarzuty poświadczenia nieprawdy, co do wykonania przez spółkę usług konsultingowych w 46 fakturach VAT wystawionych na rzecz 11 zagranicznych przedsiębiorców, na łączną kwotę około 5,3 mln zł, a także ukrycia przestępczego pochodzenia tych środków finansowych poprzez ich przelanie m.in. na rzecz Fundacji Otwarty Dialog oraz innych ustalonych podmiotów. Zarzuty obejmują działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej".

Z kolei Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych przekazał, że zatrzymanie to wynik śledztwa dotyczącego legalności finansowania Fundacji Otwarty Dialog (FOD) i realizacji operacji finansowych przez zarządzających tym podmiotem.

"Śledczy ustalili, iż FOD była w większości zasilana środkami finansowymi z należącej do Bartosza K. spółki SILK ROAD BIURO ANALIZ I INFORMACJI. Zatrzymany w fundacji pełnił funkcję prokurenta i członka rady a w spółce - prezesa. Funkcjonariusze ustalili, że niemal wszystkie wpływy na kontach spółki Silk Road pochodziły od fikcyjnych podmiotów zarejestrowanych w rajach podatkowych oraz od firm powiązanych kapitałowo lub osobowo z Bartoszem K. Pozory legalności funkcjonowania tych podmiotów zapewniały świadczone sporadycznie usługi. Podstawę wprowadzenia do polskiego systemu bankowego zagranicznych środków pieniężnych stanowiły dokumenty sprzedaży wystawione przez spółkę Bartosza K. Poprzez swoją działalność zatrzymany „wyprał” ponad 5,3 mln zł.
Materiał dowodowy wskazuje, że Bartosz K. poświadczył nieprawdę co do wykonania przez spółkę usług konsultingowych w 46 fakturach VAT wystawionych na rzecz 11 zagranicznych przedsiębiorców na łączną kwotę około 5,3 mln zł., a także ukrywał przestępcze pochodzenie tych środków finansowych poprzez ich przelanie m.in. na rzecz Fundacji Otwarty Dialog i innych ustalonych podmiotów. Zarzuty obejmują działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Bartosz K. usłyszy zarzut poświadczania nieprawdy, a także prania pieniędzy.
Śledztwo prowadzone jest przez Delegaturę ABW w Lublinie pod nadzorem lubelskiej Prokuratury Regionalnej.
Bartosz K. jest pierwszym podejrzanym w śledztwie dot. Fundacji Otwarty Dialog".

- informuje Stanisław Żaryn.

Kramek jest przewodniczącym Rady Fundacji Otwarty Dialog, prezesem zarządu Silk Road Biuro Analiz i Informacji Sp. z o.o.

 

Źródło: niezalezna.pl

Grzegorz Wierzchołowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo