Realna groźba powrotu pandemii. Wszystkiemu winna mutacja koronawirusa

Rzecznik rządu Francji Gabriel Attal ocenił w środę, że istnieje poważne zagrożenie związane z wariantem Delta koronawirusa. Nie wykluczył powrotu pandemii. Wielu lekarzy apeluje o przywrócenie od września obowiązku noszenia maseczek.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com /Creative Commons CC0/fernandozhiminaicela

Attal wezwał do „absolutnej czujności” w wywiadzie dla stacji BFMTV-RMC, przypominając, że wariant Delta, wcześniej nazywany indyjskim, jest bardziej zakaźny niż Alfa (brytyjski).

„Widzimy, że sprawy mogą toczyć się bardzo szybko, dlatego ustanowiliśmy we Francji progresywny harmonogram znoszenia ograniczeń, przez które przechodzimy krok po kroku, ostatnie luzowanie odbędzie się 30 czerwca, ale zalecam czujność indywidualną i zbiorową”

- podkreślił Attal.

Wznowienie pandemii jest możliwe ze względu na wariant Delta – ocenił.

Zastrzegł jednocześnie, że „mamy broń, której nie mieliśmy rok temu, czyli szczepienia, to broń, która chroni przed epidemią". "Im więcej będziemy się szczepić, tym bardziej będziemy w stanie chronić się przed wariantami” - powiedział polityk.

Tymczasem wielu lekarzy we Francji zaleca od września noszenia masek również w otwartej przestrzeni publicznej. Obowiązek ten został zniesiony we Francji w zeszłym tygodniu, poza najbardziej zatłoczonymi miejscami, takimi jak stadiony czy kolejki.

„O ile zaszczepimy społeczeństwo, pandemia koronawirusa nie wróci, ale noszenie masek znacząco ograniczy rozprzestrzenianie się koronawirusa na jesieni. Uważam, że powinniśmy przywrócić obowiązek noszenia masek już we wrześniu”

– mówi dr Marianne Branco uczestnicząca we francuskich misjach lekarzy w Afryce.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#koronawirus #Francja

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo