Co na oparzenia słoneczne? Jak je leczyć? Sprawdź domowe sposoby

Na oparzenie słoneczne narażony jest każdy kto przebywa długo w pełnym słońcu. Oparzenia są niemiłym skutkiem opalania. Powstają w sytuacji, gdy ilość promieniowania UV docierającego do skóry przekracza zdolności ochronne znajdującego się w niej pigmentu - melaniny. Najczęściej pojawiają się na twarzy, dekolcie, ramionach czy wewnętrznej części ud.

Co na oparzenia słoneczne? Jak je leczyć? Sprawdź domowe sposoby
Terri Cnudde/pixabay

Czym jest opalenizna?

Opalenizna pojawia się na naszej skórze po długim przebywaniu na słońcu. Ciemniejszy kolor skóry to fizjologiczna reakcja organizmu na promieniowanie ultrafioletowe. Mówiąc w dużym skrócie opalenizna jest objawem uszkodzenia skóry. Jednak trzeba podkreślić, że słońce jest nam potrzebne do prawidłowego wchłaniania witaminy D3. Wystarczy tutaj dzienna ekspozycja 15 minut.

Nie istnieje coś takiego, jak zdrowe opalanie! Długie godziny przebywania w pełnym słońcu szkodzą naszej skórze oraz zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Dlatego pamiętajmy o używaniu najmocniejszych filtrów i chronieniu swojej skóry przed szkodliwym promieniowaniu

Czym są oparzenia słoneczne?

Oparzenia słoneczne to zaczerwieniona, boląca lub piekąca skóra po długiej ekspozycji na słońcu. Brak czerwonej skóry, nie świadczy, że nie jest poparzona. Zaczerwienienie może pojawić się nawet po kilku godzinach. 

Objawy oparzenia słonecznego:
- ból
- skóra gorąca wręcz pali się
- wrażliwość na dotyk w miejscach poparzonych
- pęcherzyki

Poparzenie słoneczne dzielimy na te pierwszego i drugiego stopnia (w skrajnych przypadkach nawet oparzenia trzeciego stopnia). Czasem dochodzi również do udaru cieplnego. Udar cieplny jest wtedy, gdy prócz poparzenia występują dodatkowo dreszcze, bóle głowy, wymioty, przyspieszony puls. 

Objawy oparzenia słonecznego 1 stopnia:
- nasilony rumień wraz z pieczeniem skóry
- ból i wrażliwość na dotyk
- obrzęk

Obejmują one jedynie zewnętrzną warstwę skóry (naskórek) i są zdecydowanie najczęstsze. 

Objawy oparzenia słonecznego 2 stopnia:
- bąble
- gorączka
silne pieczenie
- obfity wysięk surowiczy
- nudności
- omdlenia

Ten rodzaj oparzenia dotyczy warstwy naskórka i skóry właściwej. 

Najrzadziej występują oparzenia 3 stopnia, kiedy zniszczeniu ulegają wszystkie trzy warstwy skóry, nerwy i tkanka podskórna. Efektem jest wrażenie martwej skóry i brak czucia w miejscu poparzenia

Pomimo zastosowania środków łagodzących nadal utrzymuje się silne zaczerwienienie skóry, ból i pieczenie, albo gdy temperatura ciała jest podwyższona, konieczne należy skonsultować się z lekarzem.

Co na oparzenia słoneczne?

Jeżeli dochodzi do łagodnego oparzenia słonecznego możemy sami je leczyć. Przede wszystkim należy schłodzić oparzone miejsca. Najlepiej sprawdzą się tutaj zmoczone w zimnej wodzie ręczniki. 

Zastosować można rówenież panthenol w sprayu czy balsam po opalaniu zawierające w swoim składzie mentol i alantoinę. Substancje te wykazują działanie natłuszczające, nawilżające, chłodzące, regenerujące i poprawiają barierę lipidową naskórka. Dobrze sprawdzić się również maść hialuronowa, która poprawia poziom nawilżenia naskórka. Dodatkowo dobrze jest przyjmować witaminy E i C, które m.in. odpowiedzialne są za regenerację uszkodzonej skóry. 

Poważniejsze oparzenia słoneczne mogą powodować ból. Warto wówczas przyjmować środki przeciwbólowe. Skórę należy ochładzać mokrym ręcznikiem lub kompresorem. Nie wolno przekuwać i zdrapywać powstałych bąbli, gdyż może dojść do zakażenia. Należy zostawić je do samoistnego wchłonięcia. 

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Sok wyciśnięty z żywego aloesu. Alternatywnie wykorzystać można kremy łagodzące z aloesem. Aloes wykazuje właściwości silnie przeciwzapalne i przeciwutleniające. 

Kąpiel w occie jabłkowym, która też zapobiegnie rozwojowi infekcji i sprawi, że skóra stanie się mniej zaogniona. Wannę napełniamy letnią wodą, wlewamy 1-2 filiżanki octu jabłkowego. Kąpiel powinna trwać około 15 minut. 

Na oparzenia sprawdza się również owsianka. Płatki owsiane mają działanie przeciwzapalne, zmniejszają opuchliznę i łagodzą ból. Płatki należy namoczyć w wodzie, a następnie obłożyć poparzone miejsce. 

Dobrze sprawdzi się również okład z zimnego jogurtu, kefiru, maślanki czy zsiadłego mleka. Produkty te wyciągają z ciała wysoką temperaturę, przywracają prawidłowe pH skóry, nawilżają i tworzą na ciele powłokę chroniącą przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. 

Pokrojone w plasterki zimne pomidory i ogórki. Pomidory zawierają likopen - przeciwutleniacz skutecznie wyciągający ciepło z oparzonego miejsca. 

Okłady z nagietka, który likwiduje stany zapalne.  Zagotować 2 łyżki świeżych lub suszonych kwiatów nagietka w szklance wody i odstawić pod przykryciem do zaparzenia. Po wystygnięciu w naparze moczy się gazę, którą przykłada się na chore miejsca.

Oparzenia słoneczne u dzieci

Pamiętajmy, że u dzieci oparzenia skórne powstają szybciej niż u dorosłych. Skóra dzieci jest pięciokrotnie cieńsza, tkanka podskórna jest słabo rozwinięta, naczynia krwionośne są liczne i poszerzone. 

Prócz wymienionych wyżej specyfików warto stosować również ekstrakt z cebuli i czosnku. Mają one działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Taki wyciąg dostępny jest w postaci maści czy emulsji. Należy unikać słońca do czasu aż zaczerwienienie i inne objawy oparzenia nie zejdą. 

Nie zapominajmy o stałym uzupełnianiu płynów. 

Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym?

Przede wszystkim pamiętajmy o stosowaniu kremów z wysokim filtrem. Preparaty warto nakładać po każdym wyjściu z wody, po wycieraniu ręcznikiem potu, a także powtarzać tą czynność kilka razy dziennie.

Pamiętajmy o zadbaniu swojej skóry oraz dzieci, a wakacje nie skończą się w pokoju hotelowym.

 

Źródło: niezalezna.pl

#poparzenia słoneczne #oparzenia 1 stopnia #oparzenia 2 stopnia #co na oparzenia słoneczne #oparzenie #nowotwór skóry

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo