Opozycja osłabia pozycję Polski ws. Turowa. Kowalski: To nie jest czas na spory polityczne

Minister Sasin negocjuje sprawę Turowa, i niestety ten wniosek opozycji o wotum nieufności zostanie wykorzystany przez stronę czeską zarówno w negocjacjach, jak i przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej - powiedział Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski w rozmowie z portalem Niezalezna.pl

Anna Uciechowska, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

W lutym czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku.

Decyzję TSUE premier Mateusz Morawiecki określił jako bezprecedensową i sprzeczną z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Polski rząd oświadczył jednocześnie, że wydobycie w kopalni Turów nie zostanie wstrzymane i rozpoczął negocjacje ze stroną czeską.

Polityczna walka opozycji 

Mimo trudnej sytuacji dla opozycji ważniejsza jest krajowa walka polityczna niż wsparcie rządu w tak ważnej sprawie. Sejm na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się między innym wnioskiem KO o odwołanie: wicepremiera i szefa MAP Jacka Sasina. Zarzuty ze strony opozycji związane z organizacją ubiegłorocznych wyborów prezydenckich. 

Związki apelują o wspólnotę 

Przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych GK Polskiej Grupy Energetycznej zaapelowali do polityków i odłożenie politycznych sporów ws. Turowa. 

- Federacja Związków Zawodowych zrzeszająca Pracowników Grupy Kapitałowej PGE S.A. zwraca się do Państwa Posłów, aby w interesie bezpieczeństwa energetycznego Państwa Polskiego, jego obywateli, a przede wszystkim Pracowników PGE S.A. Oddziałów Kopalni i Elektrowni Turów zaprzestali Państwo kłótni i zwad między partyjnych, a w sprawie tak ważnej dla nas wszystkich, mówili jednym głosem

- napisali w liście otwartym przedstawiciele federacji. 

- Jesteście Państwo naszymi przedstawicielami, ludźmi którym zaufaliśmy i na których głosowaliśmy, dlatego w tak trudnym dla naszego regionu czasie, prosimy Was o odłożenie na inny czas partykularnych interesów partyjnych i wspólne działanie na rzecz obrony regionu Turowa, jak na Parlamentarzystów Rzeczypospolitej przystało! 

- dodali.

Opozycja osłabia pozycję Polski 

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski w rozmowie z portalem Niezalezna.pl poinformował, że zwrócił się do lidera Platformy Obywatelskiej o wycofanie wniosku ws. wotum nieufności w stosunku do ministra aktywów państwowych. - Minister Sasin negocjuje sprawę Turowa, i niestety ten spór zostanie wykorzystany przez stronę czeską zarówno w negocjacjach, jak i przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej - zauważył.

- Ten wniosek to obiektywnie osłabienie pozycji Rzeczpospolitej Polskiej. To nie jest czas na spory polityczne. Oczywiście wilczym prawem opozycji jest składanie takich wniosków, ale nie w sytuacji, kiedy wicepremier przeprowadza bardzo ważne rozmowy z Republiką Czeską w sprawie Turowa. Naprawdę można ten wniosek przełożyć i wierze, że pan Borys Budka się do tego przychyli 

- zaznaczył polityk. 

 Źródło: Niezalezna.pl

 

#Jacek Sasin #Czechy #energetyka #Turów

Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo