Podcasty o historii polskiego jazzu

Urszula Dudziak i Jan „Ptaszyn” Wróblewski są bohaterami dwóch pierwszych odcinków serii podcastów „Rebel Spirits. The Story of Polish Jazz” – prezentujących po angielsku historię polskiego jazzu.

zdjęcie ilustracyjne,
pixabay.com/akd835

W kolejnych odcinkach serii znajdą się opowieści Michała Urbaniaka, Adama Makowicza i Zbigniewa Namysłowskiego. Narratorem serii jest Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu „Jazz Forum”. Projekt powstał z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza.

„Willis Conover w Zielonej Górze, to było coś, coś w rodzaju rewolucji. Nic innego nas wtedy nie interesowało, tylko jazz” – zaznacza Urszula Dudziak w wywiadzie z Pawłem Brodowskim. Rozmowa znalazła się w pierwszym odcinku serii zatytułowanym „The Queen. Urszula Dudziak”.

Jazz pozwolił rozwinąć nam skrzydła, był wołaniem o wolność. Chcieliśmy wtedy być wolni, grać muzykę, którą lubimy i tańczyć, to co nam się podoba. To był powiew Zachodu, piękny, magiczny, inspirujący – mówi wokalistka. "To była nasza obrona, to dawało nam spokój, zdrowie, jasność umysłu i piękne serdeczne uczucie”.

„Rebel Spirits” to anglojęzyczny podcast, który prezentuje najciekawsze, przełomowe, nieoczywiste i intrygujące zjawiska polskiego jazzu także na tle sytuacji społeczno-politycznej w kraju.

Utkana ze wspomnień najważniejszych postaci sceny jazzowej opowieść zaczyna się w dobie stalinowskich represji, a kończy dziś – wyjaśniają autorzy projektu z Instytutu Adama Mickiewicza.

Z opowieści tych wyłania się portret niezwykłej grupy artystów, wolnomyślicieli i marzycieli, a jednocześnie obraz czasów trudnych decyzji, kompromisów i tęsknoty za lepszym światem.

„+Rebel Spirits+ to opowieść nie tylko o muzyce i muzykach, ale również o kulturze, zbuntowanej, undergroundowej, alternatywnej. Dzięki dźwiękowej formie podcastu, która daje możliwość nie tylko prezentowania muzyki, ale również emocji towarzyszących opowieści, przekaz ten trafi do publiczności na całym świecie”

- mówi Barbara Krzeska, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza.

W każdym z pięciu odcinków pierwszej serii prezentowane będą długie fragmenty utworów, przeplatane osobistymi historiami muzyków, czasem opowiadających o sobie, swojej drodze, potyczkach z reżimem i fascynacji jazzem, a czasem o kolegach, również tych już nieżyjących, takich jak Tomasz Stańko, Andrzej Kurylewicz, Andrzej Trzaskowski.

Kronikarską systematyczność i chronologię zastąpiły anegdoty i wspomnienia, jak gdyby zasłyszane nad ranem po jam session, oddające ducha tamtych czasów i mówiące wiele prawdy o tym, czym jazz i tworzące go środowisko było i jest.

Autorzy projektu „Rebel Spirits” sporo miejsca poświęcili także postaci Krzysztofa Komedy.

„Motywem przewodnim serii jest utwór Krzysztofa Komedy +Roman II+” – powiedział PAP Paweł Brodowski, pełniący rolę narratora w tym cyklu jazzowych opowieści, który przeprowadził m.in. wywiady z Urszulą Dudziak, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim i Adamem Makowiczem.

„Ta historia polskiego jazzu zaczyna się w zasadzie od lat 60. i 70. ubiegłego wieku w okresie formotwórczym polskiego jazzu i środowiska – zaznacza Brodowski. Już sam tytuł +Rebel Spirits+ a więc Zbuntowane Dusze, mówi o klimacie tamtych czasów i o nich opowieści. Wszyscy słuchali wtedy audycji Willisa Conovera, wszystkich porwał jazz jako muzyka wojująca, buntu, oporu i wolności”

– podkreśla.

Instytut Adama Mickiewicza planuje kontynuację podcastów „Rebel Spirits”. Kolejne serie będą się koncentrować wokół postaci i zjawisk historycznych i legendarnych, jak i tych, które obecnie tę legendę tworzą, czyli reprezentantów młodej polskiej sceny jazzowej.

Za produkcję, scenariusz i reżyserię odpowiadają Wojciech Oleksiak i Monika Proba.

1 lipca 2021 r. ukaże się podcast prezentujący Michała Urbaniaka; 8 lipca 2021 r. – podcast poświęcony Adamowi Makowiczowi; 15 lipca 2021 r. – Zbigniewowi Namysłowskiemu.

Podcastu będzie można posłuchać na wszystkich najważniejszych platformach podcastowych (w tym m.in. na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i Overcast) oraz na stronie http://culture.pl/en/rebelspirits

Realizacja projektu była możliwa dzięki IAM z Polskimi Nagraniami / Warner Music Poland, Sony Music Publishing Poland Sp. z o.o. i Fundacją Urbaniak.com.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo