Warszawa: Zatrzymania w aferze reprywatyzacyjnej

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięć osób w związku ze śledztwem dot. nieprawidłowości przy reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie.

cba.gov.pl

Jak przekazali śledczy, zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, gdzie usłyszą zarzuty popełnienia przestępstw przeciwko mieniu o wielkiej wartości i przeciwko wiarygodności dokumentów.

Prokuratura z uwagi na dobro śledztwa nie informuje jeszcze o szczegółach zatrzymań.

Z informacji prokuratury wynika, że śledztwo dotyczy mienia należącego przed II wojną światową do dawnych rodów szlacheckich. Chodzi o kilkadziesiąt nieruchomości położonych w całej Polsce w tym zespołów pałacowych, nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych. Postępowanie dotyczy też rekompensat za mienie zabużańskie na terenach dzisiejszej Ukrainy i Białorusi oraz nieruchomości warszawskie objęte dekretem Bieruta z 1945 r. o szacunkowej wartości nie mniejszej niż 170 mln zł.

Prokuratura poinformowała przy tym, że w całym kraju prowadzonych jest około 60 postępowań karnych dotyczących nieprawidłowości w reprywatyzacji blisko 400 nieruchomości warszawskich. Dotychczas przedstawiono zarzuty ponad 80 osobom, w tym 8 adwokatom, 9 radcom prawnym i 3 notariuszom. Jak ustalono, wartość szkody wyrządzonej działaniem podejrzanych wynosi około 340 mln zł. Prokuratura skierowała już do sądu 15 aktów oskarżenia przeciwko 49 osobom.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo