Chihuahua - mały pies o dużym temperamencie

Te małe pieski mają słynnych właścicieli. Chihuahua noszone są w torebkach wielkich gwiazd. Osiągają jedną z najdłuższych długości życia. Mimo, że ważą maksymalnie tylko trzy kilo nie są stworzone do noszenia w torebce, są czymś więcej niż tylko luksusowymi pieskami kanapowym. Potrzebują zajęć, w których będą mogły wykorzystać swój południowy temperament!

chihuahua
Caterinarufo; domena publiczna

W stosunku do rozmiarów ciała, chęć zwrócenia na siebie uwagi jest u nich olbrzymia. Chihuahua próbuje pozyskać sobie tę uwagę szczekaniem czy skomleniem, a nawet udając skaleczenie. Jeśli nie poświęca się im dostatecznej uwagi, szybko stają się zazdrosne. 

To psy pewne siebie i odważne, co okazują nawet wobec dużo większym od siebie psom. Mają tendencję do przeceniania swoich możliwości.
W Stanach Zjednoczonych – są psami terapeutycznymi. Dożywają wieku nierzadko 16 i więcej lat. Wcale nie muszą być wszędzie noszone, chętnie samodzielnie buszują po kątach i zapoznają się z otoczeniem.

Chihuahua nie przepadają za małymi dziećmi, które odciągają od nich należną im uwagę. Są skore do zabawy. By współżycie z energicznym Chihuahuą układało się harmonijnie, nieodzowna jest profesjonalna socjalizacja oraz konsekwentne wychowanie. 

Niezależnie od jego drobnej postury chihuahua to normalny pies, którego trzeba brać na poważnie. Aż tak bardzo nie różnią się od swoich większych krewnych pod względem zachowania czy też potrzeb. Ze względu na delikatną budowę wymagają jednak wyczucia: należy uważać, aby nie skrzywdzić ich zbyt mocnym chwytem lub nieuwagą podczas chodzenia. 

Chihuahua to rasa psa należąca według klasyfikacji FCI do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Istnieją dwie odmiany tej rasy: krótkowłosa i długowłosa. 

Rasa prawdopodobnie wywodzi się od podobnych, ale nieco większych psów żyjących na dworach azteckich władców, znanych jako Techichi. Nazwa tej rasy psów pochodzi od miejscowości i stanu w Meksyku (w języku hiszp. chihuahueño).

Umaszczenie jest różnorodne, najczęściej występujące jednak płowe, czekoladowe, białe, piaskowe, srebrzystopłowe, srebrzystoszare, czarne, czarne podpalane, biało-brązowe i płowe pręgowane.

Zdrowie i pielęgnacja: Jedną z widocznych cech tej rasy psów jest charakterystyczne drżenie ciała, które występuje zarówno u odmiany długo, jak i krótkowłosej, mimo że psy te nie wykazują większych tendencji do przeziębień niż inne rasy psów.

Pielęgnacja szaty długowłosego chihuahua wymaga regularnego czesania. Ważna jest profilaktyka okulistyczna.

Z powodu ich niewielkich rozmiarów wymagają opieki zarówno ze strony właścicieli, jak i specjalistów weterynarii, zwłaszcza z zakresu położnictwa. Mają genetyczne skłonności do anomalii neurologicznych jak i anatomicznych (zwichnięcie rzepki), potrzeby ruchowe muszą zrealizować podczas częstych spacerów.


 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Chihuahua

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo