Koronawirus może infekować jądra

SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, może infekować jądra zakażonych chomików - informuje pismo „Microorganisms”. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy podobne wyniki badań występują w przypadku mężczyzn. W miarę rozwoju pandemii klinicyści zrozumieli, że przenoszący się drogą oddechową wirus SARS-CoV-2 wpływa nie tylko na płuca. Niektórzy pacjenci zgłaszali bowiem ból jąder, wykazywano też spadek poziomu wytwarzanego przez nie testosteronu.

Darko Djurin/pixabay.com/service/license/

Badania wykazały również znaczne zaburzenia obrazu jąder na poziomie komórkowym, w tym obecność komórek odpornościowych.

Biorąc pod uwagę skalę pandemii COVID-19, niezwykle ważne jest zbadanie, w jaki sposób ta choroba może wpływać na jądra oraz potencjalne konsekwencje dla nasilenia choroby, zdrowia reprodukcyjnego i transmisji seksualnej.
- powiedział dr Rafael Kroon Campos, kierownik badania prowadzonego w laboratorium dr Shannan Rossi z University of Texas Medical Branch (USA).

Laboratorium dr Rossi od lat badało dotyczące jąder zakażenie wirusem Zika. Naukowcy zastanawiali się, czy SARS-CoV-2 może powodować podobną chorobę.

Chomiki są powszechnie używane jako model COVID-19 u ludzi, ponieważ rozwijają się u nich podobne objawy choroby. Wirus został wykryty w jądrach wszystkich zakażonych chomików w ciągu pierwszego tygodnia, ale później jego poziom się obniżył. Autorzy uważają, że podobny efekt może wystąpić u mężczyzn z łagodną lub umiarkowaną chorobą COVID-19.

Odkrycia mogą pomóc wyjaśnić objawy zgłaszane przez niektórych mężczyzn z COVID-19 i mają ważne implikacje dla zdrowia.

Te odkrycia są pierwszym krokiem w zrozumieniu, w jaki sposób COVID-19 wpływa na męskie narządy płciowe i potencjalnie na zdrowie reprodukcyjne mężczyzn. Mamy znacznie więcej do zrobienia, zanim uzyskamy pełny obraz. Idąc dalej, zbadamy sposoby osłabienia tego wpływu, w tym stosowanie leków przeciwwirusowych, terapii przeciwciałami i szczepionek.
-powiedziała Rossi, profesor nadzwyczajny na wydziałach patologii oraz mikrobiologii i immunologii.

Przyszłe badania naukowców z Teksasu mają dotyczyć również modelowanie stanów związanych z ciężkim przebiegiem COVID-19 u osób otyłych i z cukrzycą oraz niepokojących wariantów SARS-CoV-2.
 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#zdrowie #covid-19 #koronawirus

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo