Z OSTATNIEJ CHWILI

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła projekt rezolucji potępiającej Rosję w sprawie aneksji. Tylko Rosja mająca tam prawo weta była przeciw rezolucji • • •

Kto wygra kosmiczny wyścig miliarderów?

Wyścig między miliarderami Jeffem Bezosem i Richardem Bransonem w dziedzinie turystyki kosmicznej nabiera tempa i nieoczekiwanie to ten pierwszy uzyskał przewagę - pisze we wtorek portal Axios. Według ekspertów, rywalizacja może otworzyć rynek turystyki kosmicznej dla szerszego grona.

NASA-Imagery/pixabay.com/service/license/

Axios twierdzi, że choć to firma brytyjskiego magnata Bransona - Virgin Galactic - była przez długi czas postrzegana jako pionier turystycznych lotów na skraj przestrzeni kosmicznej, to Bezos i jego Blue Origin są obecnie faworytami w wyścigu kto pierwszy odbędzie taki lot.

Twórca Amazona zapowiedział w czerwcu, że 20 lipca razem ze swoim bratem i dwiema innymi osobami odbędzie pierwszy załogowy lot z wykorzystaniem rakiety New Shepherd. Jednocześnie według doniesień specjalistycznego portalu Parabolic Arc, Branson nie chce dać się wyprzedzić i stara się o pozwolenie na swój lot na początku lipca, w okolicy amerykańskiego Dnia Niepodległości. Wszystko zależeć będzie od zgody amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

Axios pisze, że choć pierwszy komercyjny pasażer New Shepherd wykupił swoje miejsce na aukcji za 28 milionów dolarów, rywalizacja między Blue Origin Bezosa i koncernem Bransona być może umożliwi turystykę kosmiczną na szerszą skalę.

Jesteśmy na naprawdę wczesnym etapie, jeśli chodzi o to, jak korzystamy z przestrzeni kosmicznej.
- powiedziała cytowana przez Axios Victoria Samson z Secure World Foundation, organizacji zajmującej się sprawami eksploatacji przestrzeni kosmicznej. Według Samson, możliwe jest, że popyt na loty kosmiczne będzie na tyle wysoki, że na rynku znajdzie się miejsce dla obu firm.

To jednak okaże się w perspektywie 5-10 lat.

Zarówno Virgin Galactic, jak i Blue Origin oferują loty suborbitalne, tzn. docierające na granicę przestrzeni kosmicznej, podczas których pasażerowie spędzą w stanie nieważkości jedynie kilka minut. Firma Bezosa ma wynieść kapsułę z pasażerami za pomocą rakiety, zaś Bransona - specjalnego samolotu.

Większe od obu ambicje ma natomiast SpaceX Elona Muska, który na 2023 rok planuje pierwszy komercyjny lot dookoła Księżyca. Wcześniej, bo już we wrześniu obecnego roku, ten sam koncern ma zamiar przeprowadzić pierwszy w pełni cywilny załogowy lot na orbitę okołoziemską na pokładzie kapsuły Crew Dragon, która używana jest do transportu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#kosmos #podróże

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo