Ważni ministrowie kilku państw z wizytą w Polsce. Podpisano deklarację współpracy

Ministrowie z krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Francji podpisali wczoraj w Krakowie ważną deklarację współpracy dotyczącą rozwoju przemysłu farmaceutycznego. Podkreślali jednocześnie, że spotkanie w stolicy Małopolski było niezwykle owocne.

Ministrów państw V4 i Francji można było spotkać wczoraj m.in. na krakowskim rynku
fot. Niezalezna.pl

21 czerwca w Krakowie czuć było atmosferę ważnego wydarzenia politycznego. Przed hotelem Sheraton, tuż przy Wawelu, rano uformowana została kolumna pojazdów uprzywilejowanych, pojawili się też fotoreporterzy, którzy chcieli uwiecznić wyjście ministrów kilku państw, udających się na spotkanie grupy V4 oraz Francji.

Następnie kolumna przejechała na krakowski rynek, gdzie doszło do oficjalnego podpisania deklaracji współpracy w zakesie rozwoju przemysłu farmaceutycznego. Ministrowie po opuszczeniu budynku przemaszerowali przez urokliwe uliczki krakowskiego Starego Miasta, co udało nam się uchwycić na zdjęciach.

Owocna dyskusja: V4 + Francja

W spotkaniu udział wzięli ministrowie odpowiadający za sprawy gospodarcze: Bruno Le Maire z Francji, wicepremier Karel Havliček z Czech, wicepremier Richard Sulik ze Słowacji, László Palkovics z Węgier oraz wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin i prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda.

Jak mówił gospodarz spotkania - wicepremier Gowin - jesteśmy po trzeciej fali pandemii koronawirusa, zmieniły się nasze nawyki życiowe i modele biznesowe. "Spotkanie to była bardzo owocna dyskusja w formacie Grupy Wyszehradzkiej plus Francja. To bardzo ważny głos wskazujący na kierunek rozwoju zjednoczonej Europy" – ocenił Gowin.

Ministrowie rozmawiali m.in. o tym, w jakim kierunku powinny rozwijać się gospodarki poszczególnych krajów europejskich, o transformacji energetycznej oraz wyzwaniach stojących przed sektorem farmaceutycznym i biotechnologicznym.

- We wszystkich istotnych sprawach mówiliśmy wspólnym głosem

– podkreślił wicepremier Gowin.

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę z konieczności skrócenia łańcucha dostaw i wzmocnienia potencjału europejskiego przemysłu, prowadzenia wspólnej polityki klimatycznej i rozwoju tego, co jest nazywane otwartą autonomią strategiczną Europy

 – powiedział minister rozwoju, pracy i technologii.

"Bezpieczeństwo każdego z naszych krajów wymaga współpracy, zwłaszcza w tych obszarach, które mają znaczenie strategiczne, w takich obszarach jak przemysł farmaceutyczny"

Określenie przyszłości Europy

Minister Bruno Le Maire dziękował za zaproszenie na spotkanie ministrów grupy Wyszehradzkiej.

- To spotkanie było bardzo przydane w określeniu przyszłości Europy. Chcemy określić wszystkie konsekwencje kryzysu ekonomicznego i pandemii, w której wciąż żyjemy

 – mówił. Francuski minister mówił, że podpisana w Krakowie deklaracja dotycząca sektora farmaceutycznego ma znaczenie dla niezależności sektora zdrowia. Podkreślił znaczenie energii jądrowej dla walki ze zmianami klimatu i konkurencyjności europejskiego przemysłu.

Wicepremier Czech Karel Havliček mówił, że bardzo ważna jest współpraca krajów Grupy Wyszehradzkiej i Francji, która jest silnym i ważnym partnerem w UE.

Odnosząc się do sektora energetycznego ministrowie Czech i Słowacji powiedzieli, że popierają ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Z kolei wicepremier Słowacji Richard Sulik wicepremier ważne jest by UE dostrzegała, że energetyka nuklearna jest sektorem "zero" lub "niskoemisyjnym".

Sulik mówił, że podpisana deklaracja współpracy daje przestrzeń do "lepszej współpracy i szybszego rozwoju nowych produktów", tak by w przyszłości UE mogła być bardziej niezależna w tym sektorze. "To cel, który Słowacja popiera" – zaznaczył.

Minister László Palkovics z Węgier mówił, że kryzys, który dotknął nas w ostatnim roku miał nie tylko wymiar ekonomiczny, społeczny, ale także system ochrony zdrowia był pod bardzo silną presją. "Myślę, że ta deklaracja zawiera punkty działania, które są konieczne byśmy w przyszłości byli odporni na podobne kryzysy" – mówił Palkovics. Dodał, że potrzebujemy "restartu gospodarek" po zatrzymaniu przez pandemię.

Organizatorami spotkania w Krakowie było Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Francja #Grupa Wyszehradzka

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo