Przewodniczący Episkopatu apeluje do europosłów: Głosujcie przeciwko raportowi Maticia

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, zaapelował do europosłów, by zagłosowali przeciwko projektowi rezolucji Parlamentu Europejskiego na temat zdrowia oraz praw seksualnych i reprodukcyjnych w UE, tzw. raportowi Maticia. "Aborcja zawsze jest pogwałceniem fundamentalnego prawa człowieka do życia, tym bardziej odrażającym, że dotyczy życia człowieka najsłabszego i całkowicie bezbronnego. Jest więc przejawem najbardziej niesprawiedliwej dyskryminacji" - napisał w wydanym oświadczeniu abp Gądecki.

fot. Jan Sroda/Gazeta Polska

Chodzi o rezolucję nazywaną od nazwiska chorwackiego europosła raportem Maticia, której projekt ma być jutro głosowany przez Parlament Europejski. Jest on mocno krytykowany przez środowiska katolickie i konserwatywne, nie tylko w Polsce. Jego treść zatwierdziła w maju Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia w PE. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zapisów jest ten dotyczący "prawa do aborcji".  W jednym z punktów rezolucja "wzywa państwa członkowskie do dekryminalizacji aborcji, a także do usunięcia i zwalczania przeszkód w legalnej aborcji oraz przypomina, że ​​są one odpowiedzialne za zapewnienie kobietom dostępu do należnych im praw". Szczegóły dotyczące rezolucji można znaleźć na stronie Parlamentu Europejskiego.

Abp Stanisław Gądecki w przedstawionym oświadczeniu stwierdza, że "żaden z międzynarodowych dokumentów praw człowieka nie wspomina o istnieniu takiego prawa [do aborcji], łącznie z dokumentami przywołanymi przez autorów rezolucji, tzn. Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych, Międzynarodowym Paktem Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych, Konwencją w Sprawie Likwidacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet czy Europejską Konwencją Praw Człowieka".

"Dokumenty te expressis verbis gwarantują prawo do życia, nie wspominają natomiast o prawie do zabijania" - napisał duchowny.

Abp Gądecki wskazuje, że prawo do życia gwarantują także unijne traktaty. 

"Aborcja zawsze jest pogwałceniem fundamentalnego prawa człowieka do życia, tym bardziej odrażającym, że dotyczy życia człowieka najsłabszego i całkowicie bezbronnego. Jest więc przejawem najbardziej niesprawiedliwej dyskryminacji. Sama prawna legalizacja aborcji głęboko zniekształca życie społeczne, a cóż dopiero uznanie jej za „podstawową usługę opieki zdrowotnej” (essential health service), jak domagają się autorzy rezolucji"

- napisał przewodniczący polskiego episkopatu.

Abp Stanisław Gądecki zaapelował do eurodeputowanych, by zagłosowali przeciwko raportowi Maticia. Przypomniał również politykom katolickim, że "nie mogą zgodzić się na żaden kompromis, ale jednoznacznie przeciwstawić się takim inicjatywom".

 

Źródło: niezalezna.pl, episkopat.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo