Przez pandemię wypuszczono tysiące więźniów

Z powodu pandemii przed czasem wypuszczono z zakładów karnych w Portugalii prawie 3 tys. więźniów, wynika z szacunków parlamentarnej komisji ds. sprawiedliwości.

pixabay.com/Free-Photos

Jak wskazało we wtorek radio Observador, od kilku tygodni deputowani krytykują minister sprawiedliwości Franciscę van Dunem, która pomimo deklaracji o wyhamowaniu zwolnień aresztantów nie powstrzymała tego zjawiska.

W niedzielę szef opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej (PSD) Rui Rio zarzucił szefowej resortu sprawiedliwości działania służące pogorszeniu sytuacji prawnej w kraju, m.in. poprzez “masowe zwalnianie więźniów z zakładów karnych”.

Rio wskazał, że minister sprawiedliwości nadużywa specjalnego reżimu przedwczesnych zwolnień więźniów, którzy mieli prawo w “wyjątkowych sytuacjach” wyjść z aresztu z powodu ryzyka zakażenia koronawirusem. Przywilej miał być tymczasowy, obowiązywać podczas stanu wyjątkowego i dotyczyć jedynie osób, których kara nie przekracza 2 lat pozbawienia wolności.

Szef PSD powołał się na szacunki lizbońskiego dziennika “Publico”, który przypomniał, że minister van Dunem wiosną 2020 r. deklarowała, że z portugalskich zakładów karnych wyszło definitywnie przed odbyciem pełnej kary 1867 osób. Tłumaczyła ich zwolnienie ryzykiem zakażeń.

Tymczasem, jak wskazał “Publico” zakłady karne wciąż masowo zwalniają więźniów, pomimo zakończenia stanu wyjątkowego w Portugalii oraz braku przypadków zakażeń koronawirusem w aresztach.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo