Mleko to napój. Przykład kuriozów prawnych UE

Związek Polskich Przetwórców Mleka stwierdził, że mleko jako napój to jest jeden z unijnych kuriozów prawnych. Związek zwrócił się do resortu klimatu, by przygotował przepisy mające więcej wspólnego ze zdrowym rozsądkiem i polską rzeczywistością.

Couleur/pixabay

Mleko, jogurty pitne, kefiry, maślanki – generalnie wszystkie przetwory mleczne, które da się spożyć bez użycia sztućców, zdaniem urzędników Komisji Europejskiej to napoje, a kubki na napoje nie są pojemnikami na napoje.
- zwraca uwagę ZPPM.

Związek przypomina, że pod koniec maja Komisja Europejska ogłosiła wytyczne dotyczące produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. 

Wytyczne dotyczą, jeszcze nie zaimplementowanej do polskiego prawa, dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
- wyjaśniono.

Zwrócono uwagę, że dyrektywa ta określa m.in. docelowe poziomy recyklingu dla jednorazowych opakowań po napojach - 77 proc. do 2025 r. i 90 proc. do roku 2029. 

Cel tyleż szczytny, co nierealny – zwłaszcza w przypadku przetworów mlecznych sprzedawanych w opakowaniach wielomateriałowych.
- stwierdza ZPPM.

Dodano, że z zapisów rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE)nr 2020/2151 z 17 grudnia 2020 r. będzie wynikać konieczność wprowadzenia na opakowania dodatkowej informacji o zastosowaniu plastiku do ich produkcji. 

Oznacza to konieczność przeprojektowania opakowań, a to dodatkowe koszty dla producentów, a w konsekwencji dla konsumentów.
- wyjaśnia ZPPM. 

Z zapisu wynika, że KE kwalifikuje mleko i niektóre przetwory mleczne jako napoje. Mimo iż nie służą one do gaszenia pragnienia i powinny być traktowane jako żywność.

Mleko jest to żywność bogata w odżywcze składniki. W mleku znajdują się: tłuszcz, laktoza, białko, magnez, potas, wapń, witaminy z grupy B, witamina A, D, K i E.
- przypomina cytowana w informacji dietetyczka Pola Gmitrzak.

Zdaniem Komisji napojem jest też napój w proszku, ale ocet, który bywa sprzedawany w plastikowych butelkach, jest traktowany przez KE dla odmiany jako żywność. Zupełny brak konsekwencji.
- ocenia Gmitrzak.

Dietetyczka tłumaczy, że np. jogurt pitny będzie klasyfikowany jako napój, ale jogurt niezawierający w nazwie słowa „pitny”, nawet jeżeli będzie sprzedawany w takim samym opakowaniu, będzie traktowany jako żywność. 

Zgodnie z cytatem przytoczonym w informacji: W dyrektywie nie wprowadzono jasnego rozróżnienia między pojemnikami na napoje, butelkami na napoje (podkategoria pojemników na napoje) i kubkami na napoje (które nie są pojemnikami na napoje). 

Związek Polskich Przetwórców Mleka zastanawia się, na których plażach wypoczywający „całymi stosami” wyrzucają butelki po mleku czy jogurcie. Nie dzieje się tak w Polsce, a podejrzewamy, że również w innych krajach produkty mleczne nie stanowią pierwszego wyboru przed wyprawą na słoneczną i gorącą plażę.

 

Źródło: pap.pl, niezalezna.pl

#mleko #przetwory mleczne #napoje mleczne

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo