Niemcy: Rosyjski naukowiec trafił do aresztu. Wcześniej usłyszał zarzut szpiegostwa

Niemiecka prokuratura postawiła zarzut szpiegostwa obywatelowi Rosji, Ilnurowi N. Mężczyzna pracował na uniwersytecie. Stamtąd miał pozyskiwać poufne informacje i przekazywać je rosyjskiemu wywiadowi.

zdjęcie ilustracyjne/pexels.com/@Sora Shimazaki

"Rosjanin to pracownik uniwersytetu. Usłyszał zarzut szpiegostwa i przekazywania strategicznych informacji rosyjskiemu wywiadowi" - poinformowała w poniedziałek prokuratura.

Podejrzany Ilnur N. został zatrzymany w piątek. Zaraz po tym doszło do przeszukania jego domu i miejsca pracy. Prokuratorzy przekazali, że N. pracował jako asystent w katedrze naukowo-technicznej na jednym z uniwersytetów. Nie podano jednak, o jaką placówkę chodzi. Nie sprecyzowano także kraju związkowego.

„Mężczyzna co najmniej trzykrotnie spotykał się z członkiem rosyjskiego wywiadu między październikiem 2020 roku, a czerwcem 2021 roku. Przekazywał informacje o uczelni w zamian za bliżej nieokreśloną kwotę pieniędzy

- przekazała tamtejsza prokuratura.

Sędzia przychylił się do wniosku prokuratury i orzekł pozostanie mężczyzny w areszcie do ostatecznego rozstrzygnięcia.

Niemieckie media podkreślają, że stosunki między Berlinem a Moskwą były napięte. Przypominają o cyberataku na Bundestag w 2015 roku oraz zabójstwo Gruzina - na rozkaz Moskwy - w centrum Berlina. Dowodem na dyplomatyczny kryzys ma być również próba otrucia przywódcy rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, który przez cały okres rekonwalescencji przebywał w Berlinie.

[polecam:https://niezalezna.pl/285095-zabojstwo-gruzina-mialo-motyw-polityczny?desktop]

Wielu rosyjskich dyplomatów oskarżonych o szpiegostwo zostało w ostatnich miesiącach wydalonych z Włoch, Bułgarii, Holandii, Austrii, Francji i Czech. 
 

 

 


Źródło: Der Spiegel, abcnews.go.com

Aleksander Mimier
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo