Na Ukrainie coraz więcej turystów z... Mekki i Medyny

Odradzająca się turystyka przynosi wiele niespodzianek, a jedną z nich jest ogromna liczba turystów z Arabii Saudyjskiej przyjeżdżających na Ukrainę - pisze w poniedziałek portal NV.ua w artykule "Jak Ukraina stała się Mekką dla turystów z Mekki i Medyny".

pixabay

Autor tekstu, Wołodymyr Caruk z ukraińskiej izby handlowo-przemysłowej, podkreśla, że stołeczne luksusowe butiki po raz pierwszy od dwóch lat ledwie nadążają obsługiwać zagranicznych gości. Niektóre z 5-gwiazdkowych hoteli są zarezerwowane prawie na całe lato, a biura podróży pilnie zatrudniają personel - dodaje. "Jeszcze miesiąc temu o takim czymś nawet się nie śniło" - przyznaje.

Według niego przyczyną takiego boomu jest uruchomienie 11 czerwca rejsów saudyjskich tanich linii lotniczych na Ukrainę. Na początku był to tylko Kijów, a później w planach linii zjawił się też Lwów i Odessa. Ceny są niskie tylko dla Saudyjczyków, bo bilet do Kijowa bez bagażu kosztuje od 580 dolarów - wskazuje Caruk.

W jego ocenie Ukrainie się poszczęściło. W związku z ograniczeniami przeciwepidemicznymi Saudyjczykom jest łatwiej przyjechać na Ukrainę niż do innych krajów europejskich, bo od cudzoziemców wymagane jest tu tylko ubezpieczenie oraz zaświadczenie o zaszczepieniu przeciw Covid-19 albo negatywny wynik testu. Najbliższą europejską alternatywą, do której można uciec przed letnimi upałami i zrobić niezłe zakupy, okazała się Ukraina - pisze autor. Po drugie, obywatele Arabii Saudyjskiej mogą korzystać z elektronicznych wiz ukraińskich wprowadzonych rok temu.

Caruk podkreśla, że turyści z Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru należą do najbardziej pożądanych gości w Europie. Wydają dużo pieniędzy, nocują w hotelach 4- i 5-gwiazdkowych i z reguły przyjeżdżają całymi rodzinami.

Pierwszy rejs arabskich linii (...) całkowicie zaskoczył ukraińskich urzędników. Dzień przed przylotem pierwszego rejsu na międzyresortowej naradzie w ministerstwie infrastruktury okazało się, że trzeba rozwiązywać wiele "niespodziewanych" kwestii

- czytamy.

Na przykład arabskie kobiety na lotnisku powinny być obsługiwane podczas kontroli bezpieczeństwa tylko przez kobiety - wyjaśnia. W stołecznych hotelach w przeddzień pierwszego rejsu pilnie zaczęto układać menu halal, a w pokojach wskazywać, w którym kierunku jest Mekka.

"Od tego, w jaki sposób się zaprezentujemy w roli gościnnych gospodarzy, będzie zależeć, czy zamożni arabscy turyści będą chcieli tu przyjechać ponownie" - podsumowuje autor.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo