Niemcy o "istotnym postępie" w sprawie Nord Stream 2. Czego dotyczy?

- W sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2 w kontekście stosunków Niemiec z USA "osiągnięto istotny postęp", a celem jest "znalezienie rozwiązań do sierpnia" - mówił szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas w wywiadzie dla "Die Welt".

fot. Pjotr Mahhonin - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36805430

Maas zauważa, że niemieckie firmy i osoby fizyczne nie są już objęte amerykańskimi sankcjami.

- Obecnie prowadzone są dalsze rozmowy i postawiliśmy sobie za cel znalezienie rozwiązań do sierpnia. Niemiecka delegacja była właśnie w Waszyngtonie

 - dodał szef dyplomacji.

Nord Stream 2 stał się poważnym obciążeniem dla stosunków między Niemcami a USA. Nawet administracja prezydenta Joe Bidena postrzega gazociąg łączący po dnie Bałtyku Rosję z Niemcami jako broń gospodarczą Kremla, która służy doprowadzeniu Europy do większej zależności energetycznej i osłabieniu strategicznej pozycji Ukrainy.

W maju administracja Bidena odstąpiła jednak od sankcji wobec firmy nadzorującej budowę gazociągu, Nord Stream 2 AG, powołując się na interes kraju. Następnie do Waszyngtonu udała się delegacja niemieckiego rządu w celu dalszych rozmów na ten temat.

Rosja oczekuje, że do końca roku zakończy się budowa NS2. Budowie sprzeciwiają się m.in. Polska, Ukraina i państwa bałtyckie podkreślając, że ukończenie projektu zwiększy zależność Europy od importu gazu z Rosji i rozszerzy polityczne wpływy Kremla.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo