Wiącek ponownie będzie się starał o stanowisko RPO

Prof. Marcin Wiącek, kandydat partii opozycyjnych na Rzecznika Praw Obywatelskich, którego podczas ostatniej próby wyboru RPO odrzucił Sejm, będzie ponownie starał się o to stanowisko - donosi portal rmf24.pl.

fot. Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34924036

Rmf24.pl podaje, że kolejna próba wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich nastąpi w ciągu najbliższych tygodni, a chęć ubiegania się o stanowisko deklaruje prof. Marcin Wiącek, który podczas ostatniej próby był kandydatem popieranym przez partie opozycyjne oraz posłów Porozumienia Jarosława Gowina.

15 czerwca w Sejmie, obok Marcina Wiącka, głosowana była również kandydatura popieranej przez PiS senator Lidii Staroń, która ostatecznie uzyskała 231 głosów. Na kandydata wskazanego przez opozycję zagłosowało 222 posłów. Kandydatura Staroń nie uzyskała jednak poparcia w Senacie - "za" głosowało 45 senatorów, przeciw - 51. Oznacza to, że procedura wyboru RPO musi rozpocząć się na nowo. 

Na razie nie wiadomo, kogo wskaże jako swojego kandydata partia rządząca.

Nadchodzące głosowanie nad następcą Adama Bodnara na stanowisku RPO, który musi uzyskać poparcie większości w Sejmie oraz w Senacie, będzie już szóstym z kolei. Początkowo Sejm dwukrotnie odrzucił kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, a następnie Senat odrzucił kolejno troje kandydatów, którzy uzyskali poparcie sejmowej większości - Piotra Wawrzyka, Bartłomieja Wróblewskiego oraz Lidii Staroń.

 

Źródło: rmf24.pl, niezalezna.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo