Premier zapewnia: Nie zostaniecie sami!

Mieszkańców Nowej Białej dotknęła ogromna tragedia, ale państwo polskie na pewno nie zostawi ich samych - zadeklarował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Najważniejsza będzie pomoc w odbudowie domów i zabudowań gospodarczych, już dziś eksperci szacują straty - dodał.

FB/ Mateusz Morawiecki

Premier na konferencji prasowej w Lublinie odniósł się do sytuacji po pożarze, który w sobotę przed wieczorem wybuchł w małopolskiej miejscowości Nowa Biała. Szef rządu zaznaczył, że mieszkańców spotkała straszna tragedia.

"Natomiast najważniejsza będzie pomoc w odbudowie domów i zabudowań gospodarczych. Dzisiaj już eksperci szacują straty po to, żeby móc do refinansowania, finansowania bardzo szybko przystąpić - to bezpośrednio dla mieszkańców Nowej Białej"

- powiedział premier.

Ponadto - jak mówił - rząd chce zainwestować większe środki w zapobieganie ewentualnym, kolejnym pożarom w Nowej Białej i okolicznych wioskach. Morawiecki mówił, że ten rejon jest narażony na pożary we względu na gęstą, tzw. spiską zabudowę. Dodał, że ma na myśli uregulowanie potoków przeciwpożarowych i części rzek tak, aby najlepiej w razie potrzeby służyły strażakom.

"Dotknęła mieszkańców Nowej Białej ogromna tragedia, ale państwo polskie na pewno was nie zostawi samych sobie" - zapewnił szef rządu.

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zaznaczył, że pierwsze tzw. małe zasiłki w kwocie 6 tys. zł już trafiają do pierwszych mieszkańców.

"Wiem, że już działają komisje, które szacują straty i mam nadzieję, że bardzo szybko będziemy mogli przejść do wypłaty odszkodowań na podstawie ustaleń komisji" - powiedział Wąsik.

Przypomniał, że właściciele budynków mieszkalnych, które ucierpiały w wyniku pożaru mogą uzyskać odszkodowanie w wysokości do 200 tys. zł, zaś budynków gospodarczych - do 100 tys. zł. "Tak wygląda pomoc państwa dla pogorzelców, dla powodzian oraz dla innych osób, których spotkały jakieś nieszczęśliwe przypadki" - dodał wiceszef MSWiA.

Zaznaczył również, że poszkodowanym pomagają również inne instytucje. Wymienił tu m.in. marszałka województwa małopolskiego, który na pomoc przeznaczył ponad milion zł. "Mam nadzieję także, że także PZU, gdzie był ubezpieczony chociażby sprzęt rolniczy przystąpi do wypłat tychże odszkodowań" - powiedział.


Pożar w Nowej Białej wybuchł w sobotę po godzinie 18. Ogień uszkodził 25 domów, w których mieszkało 27 rodzin - ok. 110 osób. Spłonęło też ok. 50 obiektów gospodarczych. W gaszeniu pożaru uczestniczyło 107 zastępów, 400 strażaków PSP i OSP z dziewięciu powiatów. Poszkodowanych zostało dziewięć osób, które zostały przewiezione do szpitali w Zakopanem i Nowym Targu. Pod opieką lekarzy wciąż jest jedna osoba.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo