Zmiany w polskiej oświacie to konieczność. Premier: Większość Polaków dostrzeże wielką wartość

Na konferencji prasowej w Lublinie premier Mateusz Morawiecki ocenił, że dotychczasowy system oświaty "w dużym stopniu był niedopasowany do realiów współczesnego świata i współczesnego życia". - Ogromna większość Polaków dostrzeże wielką wartość zmiany, która musi nastąpić - mówił.

pixabay

W tym kontekście Morawiecki wspomniał o "dwóch zasadniczych elementach", co do których wierzy, że są "fundamentem rozwoju naszej gospodarki oraz społeczeństwa w kolejnej dekadzie".

"To z jednej strony dopasowanie wszystkich przedmiotów do wyzwań współczesności - stąd taki ogromny nacisk, który pan minister (Czarnek - przyp. red.) kładzie na przedmioty, które są w bardzo dużej bliskości z gospodarką"

- mówił.

"Ale to także drugi element, o którym się mówi mniej, a my mówimy więcej - to jest kształtowanie dumy z Polski i naszej miękkiej siły, którą możemy pokazywać światu poprzez ukazywanie polskiej tradycji i historii"

- dodał.

Jak mówił, w czasach III RP rozwinęła się tzw. pedagogika wstydu polegająca na "bicie się w piersi za nieswoje grzechy".

"Ja uważam, że Polska powinna być dumna nie tylko ze swojej tradycji, wiary, historii, ale także ze swoich osiągnięć. Zmiany programowe, nacisk na to, że jesteśmy wielkim, dumnym narodem europejskim to element całego przepracowania programu oświatowego, edukacyjnego, który pan minister edukacji i nauki prowadzi"

- powiedział Morawiecki.

"Choć dzisiaj ci, którzy przyzwyczajeni są do tego, by było tak, jak było, by nic się nie zmieniało, narzekają, ja jednak sądzę, że ogromna większość Polaków - rodzice i dzieci - dostrzegą wielką wartość zmiany, która w polskim systemie oświaty musi nastąpić"

- powiedział premier.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo