Jaki jest cel Polskiego Ładu? Premier: W ciągu dekady PKB w Polsce osiągnie średni poziom UE

Jednym z celów Polskiego Ładu jest osiągnięcie przez Polskę w ciągu dekady średniej unijnej PKB na głowę mieszkańca - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na Lubelszczyźnie.

Mateusz Morawiecki
twitter.com/PremierRP

Szef rządu podczas wystąpienia ocenił, że po 1989 roku brakowało w Polsce całościowego spojrzenia na gospodarkę, które oznaczałoby jednocześnie budowę polskiego kapitału i zdolność do mobilizacji kapitału pod realizację dużych, średnich i mniejszych projektów inwestycyjnych.

"Taki montaż linii finansowo-kredytowych pod realizację projektów inwestycyjnych, infrastrukturalnych różnej natury, jest jednym z filarów Polskiego Ładu. Dlatego dzisiaj z odwagą prezentujemy państwu program inwestycyjny Polskiego Ładu, który ma na celu zrekompensować te wielkie deficyty III RP, deficyty polityki gospodarczej"

- oświadczył Morawiecki.

Podkreślał jednocześnie, że najlepszą polityką gospodarczą jest synchronizowane działanie na wielu instrumentach, wśród których inwestycje stanowią jeden z głównych motorów napędowych przyszłości. "To one określają produktywność przyszłości, konkurencyjność polskiej gospodarki. To one determinują jaka jest wydajność polskiej gospodarki" - mówił.

Premier powiedział ponadto, że właśnie z tego powodu w szeregu różnych inwestycji: infrastrukturalnych, społecznych, kulturalnych, ale także takich które "mają nadrobić cywilizacyjne zapóźnienia sięgające jeszcze czasem XIX w., związane np. z programami wodnymi".

Zmiany w obszarze klimatu

Wskazywał też na kontynuację zmian w obszarze klimatu, czyli - mówił - ciepłownictwo, zielona energia.

"Takie programy, które nie naruszają tkanki społecznej, a tam gdzie zmiana jest konieczna i jest ona głęboka przyciągamy największe inwestycje jak chociażby na Górny Śląsk"

- mówił.

"To jest program Polskiego Ładu, program działania z rozmachem, perspektywicznego, długofalowego; w dłuższym terminie zaplanowane inwestycje strategiczne, które podniosą poziom produktywności całej polskiej gospodarki" - zapewnił premier.

Polska gospodarka osiągnie poziom, już w najbliższej dekadzie, przynajmniej średniej PKB na głowę mieszkańców Unii Europejskiej. To jest nasz cel" - powiedział premier.

"Ale jednocześnie naszym celem w ramach Polskiego Ładu (...) jest uczynienie z Polski najlepszego miejsca do życia pod względem czystego powietrza, pod względem łatwości dostępności do usług publicznych, infrastruktury komunikacyjnej, ale również wszystkich tych aspektów życia społecznego, na których Polakom zależy"

- dodał szef rządu.

Inwestycje dotrą wszędzie

Premier wskazał, ze inwestycje realizowane w ramach Polskiego Ładu dotrą do każdej gminy, do każdego powiatu bez wyjątku.

"Jestem przekonany, że nowe inwestycje w bardzo wiele obszarów doprowadzą do ostatecznego przełamania tego, co w III Rzeczpospolitej było niewłaściwe. Doprowadzą do akumulowania kapitału wokół polskich rodzin. Polski Ład jest ładem dla polskich rodzin. (...) To one mają zarabiać, to polscy emeryci mają otrzymywać wyższe uposażenie. Tak się dzieje w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości"

- podkreślił.

Jak powiedział Morawiecki, wyższe szkolnictwo techniczne, ale także humanistyczne i dopasowanie do programów gospodarczych szkolnictwo branżowe, techniczne i politechniczne, to fundament zdrowego rozwoju trzeciej i czwartej dekady dwudziestego pierwszego wieku.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Polska

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo