Zastosowanie lawendy: Gdzie uprawiać? Jak hodować?

Lawenda to kwiat nie mający dużych wymagań. Wygląda i pachnie pięknie. Idealnie nadaje się jako dekoracja w ogrodzie, przy bramie czy tarasie. Zapach unosi się i daje nam ukojenie. Lawenda odstrasza komary, ale i zaprasza do siebie barwne motyle dzięki czemu jest kolorowo.

No-longer-here/pixabay

Gdzie najlepiej sadzić lawendę?

Lawenda jest kwiatem mało wymagającym i nadaje się do każdej gleby, nie przeszkadza jej żadna ilość słońca. Jest to roślina miododajna

Gdzie najlepiej posadzić lawendę:

 • najlepiej prezentuje się posadzona wzdłuż ścieżek, na rabatach żwirowych.
 • pięknie prezentuje się w towarzystwie róż, bodziszków, szałwii omszonej, liliowców, wybranych gatunków traw, roślin uprawianych w formie piennej.
 • świetnie prezentuje się w formie mini-żywopłotów.
 • lawenda nadaje się do ogródka ziołowego, który można stworzyć nie tylko w ogrodzie, ale także na tarasie pięknie również wygląda lawenda na balkonie.
 • pięknie będzie wyglądać posadzona lawenda w glinianej donicy lub wiklinowym koszyku

Lawenda z chęcią wykorzystywana jest w kuchni m.in. do aromatyzowania mięs np. baraniny, przemyśle kosmetycznym jako olejek lawendowy, a nawet farmaceutycznym m.in. działanie uspokajające i antyseptyczne. Wykorzystywana jest również do tworzenia dekoracji w domu, a w garderobie odstrasza mole

Jakie są wymagania lawendy

Mimo, że lawenda będzie rosła w każdym podłożu ma swoje upodobania. Z powodu zapachu lawenda wabi do siebie pszczoły, trzmiele i motyle, a odstrasza komary i mszyce. 

 • lawenda to roślina ciepłolubna – pochodzi m.in. ze słonecznego południa Europy
 • zakątek z lawendą powinien być słoneczny, zaciszny, osłonięty zimą przed wysuszającymi, mroźnymi wiatrami.
 • w uprawie największym zagrożeniem dla lawendy jest zbyt mokre podłoże. Nie znosi tzw. mokrych stóp
 • ważne jest, aby lawendę sadzić w przepuszczalnym, ciepłym, luźnym i zasadowym podłożu
 • zbyt ciężkie podłoże należy rozluźnić np. piaskiem, a także wzbogacić kompostem. 

Uprawa lawendy

Lawenda jest kwiatem, którym można uprawiać w ogrodzie i w domu lawenda w doniczce

Lawenda w ogrodzie

Lawenda nie jest wymagającym kwiatem. Nie trzeba wkładać dużo pracy, aby zachwycała długo swoim kwitnieniem. Przy sadzeniu trzeba pamiętać o tym jak bardzo urośnie, zazwyczaj sadzi się około 40 cm pomiędzy krzaczkami. Młodą i małą lawendę należy systematycznie podlewać. W kolejnych latach uprawy w miarę wzrostu korzeń będzie coraz bardziej się ukorzeniał. Pamiętajmy, że lawendę należy systematycznie odchwaszczać. 

Warto pamiętać, aby jesienią podsypać ją kompostem co dostarczy jej wielu niezbędnych składników pokarmowych oraz poprawi strukturę podłoża. 

W ciągu roku przycinanie lawendy wykonujemy dwa razy. Po kwitnieniu ścinamy kwiatostany z fragmentem łodygi, natomiast wiosną, usuwamy m.in. uszkodzone, przemarznięte pędy, a także skracamy lawendę na wysokość, która nam odpowiada.

Uwaga: Nigdy nie ścinamy lawendy na wysokości zdrewniałych pędów. Na takiej wysokości krzew gorzej będzie się regenerował.


Młode rośliny w celu zagęszczenia ścinamy o połowę. Starsze okazy można spróbować odmłodzić ścinając je na wysokości około 10 cm. 

Lawenda w doniczce

Lawenda jest kwiatem, który z powodzeniem może być uprawiany w donicy. Pamiętajmy jednak, że powinna mieć duże otwory, aby mógł spływać nadmiar wody. Konieczny jest także drenaż oraz przepuszczalne podłoże. Jeżeli chodzi o podlewanie rośliny należy dostosować je do indywidualnych potrzeb rośliny, np. od panujących warunków atmosferycznych. Do nawożenia wybierajmy nawozy organiczne lub o spowolnionym działaniu. Lawenda nie wymaga obfitego nawożenia.

Lawenda w gruncie zimą

Lawenda wąskolistna jest najbardziej trwałym gatunkiem. Przy zapewnieniu jej odpowiedniego stanowiska i podłoża dobrze zniesie zimę. Jeżeli mamy możliwość warto przykryć ją gałązkami świerkowymi. 

Pamiętajmy, aby przy kupnie lawendy wybierać odmiany dobrze sprawdzone w naszym klimacie. Tuta polecana jest lawenda wąskolistna mniej lub bardziej mrozoodporna. 

Lawenda w doniczce zimą 

Na okres zimy doniczkę lub inny pojemnik z lawendą najlepiej zadołować w ogrodzie. Jeżeli takiej możliwości brak należy ją okryć. Doniczkę ustawić w osłoniętym od wiatru miejscu, postawić np. na styropianie i okryć włókniną. 

Lawendę można również postawić w jasnym, ale chłodnym miejscu oraz ograniczyć podlewanie do minimum. 

Sadzenie i kwitnięcie lawendy

Krzak lawendy kwitnie od czerwca do października. Rośliny osiągają wysokość do 45-50 cm. To w jaki sposób ją przycinasz przyczynia się do jej kształtu. 

Lawenda bardzo lubi słońce, a więc najlepiej jej w słonecznych miejscach. Najlepsze podłoże to zdrenowane i przepuszczalne z dużą ilością wapnia. Kwiat ten nie lubi mokrych gruntów i przeciągów. Lawenda mrozoodporna jest najlepszy, wyborem. Rośliny sadzi się w odstępach między sobą co 30-40 cm. 

Czy jest konieczne przycinanie lawendy

Jedynym zabiegiem przy lawendzie jest jej przycinanie. Młode, nierozkrzewione lawendy skraca się o połowę w pierwszym roku wzrostu. Takie cięcie lawendy sprawi, że wypuszczą dużo nowych pędów u podstawy, tworząc gęstą koronę. W marcu lub kwietniu przycina się chore, złamane, wybujałe lub uszkodzone gałązki lawendy. Pozostałe przycinane są tak, aby nadać kształt i pobudzić wzrost nowym pędom. Lawendę należy regularnie, co roku, przycinać nie dopuszczając do jej nadmiernego zdrewnienia. W czasie systematycznego formowania rośliny będzie ona zwarta i gęsta. 

Rozmnażanie lawendy


Lawendę można rozmnażać na dwa sposoby:
 

 • rozmnażanie lawendy przez nasiona - nasiona lawendy najlepiej kiełkują, gdy zostały poddane działaniu niskiej temperatury. Można je posiać jesienią wprost do gruntu (miejsce, w którym rosną, trzeba zabezpieczyć przed mrozem). Można też nasiona lawendy wysiać wczesną wiosną, uprzednio poddając je stratyfikacji (czyli chłodzeniu).
 • rozmnażanie lawendy przez odkłady - nowe rośliny łatwo uzyskuje się również z odkładów. W tym celu kilka najniższych pędów lawendy należy przygiąć wiosną do ziemi, zakotwiczyć w niej (kawałkiem zagiętego drutu) i obsypać żyzną glebą. Trzeba pilnować, żeby podłoże wokół lawendy było stale lekko wilgotne. Pęd odkładu przywiązuje się do palika, by nowa roślina od początku rosła pionowo. Jesienią, gdy pędy lawendy wypuszczą korzenie, sadzonki należy delikatnie wykopać i odciąć.

 

 Źródło: niezalezna.pl

#lawenda #posadzenie lawendy #wymagania lawendy #zimowanie lawendy #lawenda w donicy #uprawa lawendy

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo