Innowacyjna operacja mózgu przeprowadzona w Polsce!

Pierwszą w Polsce innowacyjną operację guza mózgu metodą laserowej ablacji pod kontrolą rezonansu magnetycznego wykonał zespół specjalistów ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Free-Photos/pixabay.com/service/license/

Zespół złożony ze specjalistów neurochirurgii z dr. Borysem Kwintą na czele oraz specjalistów radiologii, techników elektroradiologii i fizyków medycznych z Zakładu Diagnostyki Obrazowej pod kierownictwem prof. Tadeusza Popieli wykonał pierwszą w Polsce, innowacyjną operację guza mózgu metodą laserowej ablacji pod kontrolą rezonansu magnetycznego.
- przekazał szpital.

Specjaliści z tej placówki przekazali, że taka operacja jest szansą dla pacjentów, którzy z uwagi na umiejscowienie nowotworu lub dodatkowe obciążenia zdrowotne nie uzyskują kwalifikacji do otwartej operacji.

Innowacyjność tego małoinwazyjnego zabiegu polega na użyciu energii lasera do zniszczenia komórek nowotworowych położonych w głębokich strukturach mózgu, czyli trudno dostępnych chirurgicznie i wiążących się z dużym ryzykiem okołooperacyjnym. Dodatkowo cały proces uszkodzenia guza był kontrolowany za pomocą tzw. mapy termalnej, uzyskiwanej przy pomocy diagnostyki w środowisku rezonansu magnetycznego. Widzieliśmy dokładnie rozchodzenie się energii cieplnej w tkance guza i w mózgu.
- wyjaśnił kierownik Oddziału Neurochirurgii i Neurotraumatologii Szpitala Uniwersyteckiego dr Borys Kwinta.

Dobę po wykonaniu operacji jej efekt jest – zdaniem lekarzy – zadowalający. 

Pacjent czuje się dobrze, jego stan neurologiczny się nie pogorszył. Z pomocą rehabilitantów już dzisiaj udało mu się wstać z łóżka.
 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#ablacja #operacja mózgu #rezonans magnetyczny #zdrowie

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo