Jaka przyszłość Nord Stream II?

Na odbywającym się właśnie w Turcji międzynarodowym forum dyplomatycznym spotkali się Ministrów Spraw Zagranicznych Polski i Ukrainy – Zbigniew Rau oraz Dmytro Kułeba. Szefowie dyplomacji zgodnie stwierdzili, że Nord Stream II zagraża bezpieczeństwu naszego regionu. W międzyczasie rosyjska prasa rozpisuje się na temat różnicy zdań wewnątrz rządu Stanów Zjednoczonych w tej sprawie.

Przyszłość Nord Stream II wydaje się już przesądzona. Czy wszystko jest jednak stracone? W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki krytykował w amerykańskich mediach Gabinet Stanów Zjednoczonych za odstąpienie od części sankcji, nałożonych przez USA – za kadencji prezydenta Donalda Trumpa – na podmioty zaangażowane w budowę gazociągu. Pomimo wszelkich możliwych wysiłków polskiego rządu nie udało się utrzymać wszystkich nałożonych sankcji. Premier Morawiecki ocenił, że to, co się wydarzyło, stanowi szkodę dla
głębszej transatlantyckiej jedności.

Wciąż jednak sytuacja jest dynamiczna. Rosyjska prasa rozpisuje się o różnicy zdań w amerykańskim rządzie w tej kwestii. Media zza naszej wschodniej granicy donoszą, że podczas gdy Joe Biden obstawał przy priorytetowych stosunkach między Waszyngtonem a Berlinem, Anthony Blinken oraz Wendy Sherman (zastępczyni szefa dyplomacji USA) bronili wprowadzenia twardych sankcji wobec budowy gazociągu. Pomimo tego pozytywnego sygnału nie sposób jednak nie dostrzec, że 7 czerwca Blinken ogłosił ukończenie budowy Nord Stream II faktem dokonanym.

Czy gaz popłynie zatem Nord Stream II? Niestety wydaje się, że tak. Mimo tego ostatnie działania polskiej dyplomacji w tej sprawie należy ocenić pozytywnie. Dobrym przykładem jest chociażby wspólne stanowisko Ministrów Spraw Zagranicznych Polski i Ukrainy w tej sprawie, zgodnie z którym projekt Nord Stream II zagraża bezpieczeństwu zarówno Ukrainy jak i Polski, ale również całej Europy. Ministrowie porozumieli się także w sprawie przeciwdziałania uruchomieniu tego gazociągu.

 

Źródło:

#Mateusz Rojewski #Nord Stream II

Mateusz Rojewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo