location.href="https://filarybiznesu.pl/kulisy-spotkania-grupy-wyszehradzkiej-v4-proponuje-program-gospodarczy-dla-ue-po-pandemii/a10635"; "/> location.href="https://filarybiznesu.pl/kulisy-spotkania-grupy-wyszehradzkiej-v4-proponuje-program-gospodarczy-dla-ue-po-pandemii/a10635"; "/>

V4 proponuje program gospodarczy dla UE

Karolina Grabowska
Pexels pexels.com/pl-pl/license/

Grupa V4 jako pierwsza wychodzi z pozytywnym programem gospodarczym dla Unii Europejskiej po pandemii - powiedział PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Wskazał, że program mocno stawia na reindustrializację Europy.

Jak zaznaczył wicepremier Gowin przed poniedziałkowym spotkaniem w Krakowie ministrów odpowiedzialnych za gospodarkę z Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz z Francji, jest ono dowodem na znaczenie formatu Grupy Wyszehradzkiej (V4).

Czasami była ona niesprawiedliwie traktowana jako element wyłącznie blokujący mniej korzystne inicjatywy z punktu widzenia nowych krajów UE. Tym razem będzie inaczej, deklaracja, którą w poniedziałek podpiszemy w Krakowie będzie dowodem że to, że to państwa V4, jako pierwsze w Europie wychodzą z pozytywnym programem, w jaki sposób modernizować gospodarkę europejską po pandemii oraz jak przygotować Unię Europejską na przyszłe kryzysy.

dodał.

Jak wyjaśnił, "zdecydowanie opowiadamy się za zacieśnieniem integracji gospodarczej, ale na bazie jednolitego rynku i ochrony unijnych swobód" - podkreślił.

Z inicjatywy całej Grupy V4, a zwłaszcza Polski, mocno postawiony został postulat reindustrializacji Europy.

powiedział.

Dodał, że Polska zgadza się z tymi krajami, które mówią o potrzebie autonomii strategicznej, a więc o potrzebie uniezależnienia się Europy od dostaw produktów i technologii, zwłaszcza leków z krajów spoza Europy.

Jak zaznaczył, tej autonomii w dziedzinie gospodarki, powinna towarzyszyć dobre relacji transatlantyckie i ścisła współpraca z USA.

To spotkanie będzie okazją nie tylko do wymiany doświadczeń pięciu krajów w wychodzeniu z pandemii, ale zakończy się konkretnymi postulatami w zakresie wspólnego rozwoju przemysłu farmaceutycznego i wyrobów medycznych.

zapowiedział wicepremier Gowin.

Dodał, że ważne jest to, że wspólne stanowisko V4 zyskało poparcie rządu francuskiego.

Wiadomo jak istotną rolę pod względem gospodarczym i politycznym odgrywa w Europie Paryż.

podkreślił.

Zauważył, że współpraca gospodarcza między Paryżem a Warszawą bardzo się ostatnio zintensyfikowała, zwłaszcza w takich obszarach, jak szybkie koleje i sztuczna inteligencja. 

W tych dwóch obszarach, Francja ma do zaoferowania rozwiązania na najwyższym światowym poziomie.

wskazał.

Według Gowina, spotkanie w Krakowie będzie pierwszym tak ważnym od wybuchu pandemii wspólnym głosem grupy państw „nowej"” UE, którzy mają do zaproponowania partnerom „starej” Unii rozwiązania, które zyskały zainteresowanie także ważnemu państwu w UE, jak Francja.

W poniedziałek w Krakowie spotkają się ministrowie ds. gospodarczych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Francji. W spotkaniu wezmą udział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, minister gospodarki, finansów i odbudowy Francji Bruno Le Maire, wicepremier, minister przemysłu i handlu Czech Karel Havlicek, słowacki minister gospodarki Richard Sulik oraz węgierski minister innowacji i technologii Laszlo Palkovics.Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl

 

Źródło: filarybiznesu.pl

#Filary Biznesu

redakcja FilaryBiznesu.pl
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo