Co pić w czasie upałów? Ugaś pragnienie - SKUTECZNIE

Co powinniśmy pić w czasie upałów? Gdy temperatura na zewnątrz przekracza 30 stopni należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Najlepszym sposobem będzie picie wody mineralnej, która w szybki sposób ugasi pragnienie oraz skutecznie zapobiega odwodnieniu organizmu. Jakim napojów powinniśmy unikać, które mogą pogorszyć stan zdrowia? Które napoje idealnie sprawdzą się na upał? Sprawdź co pić, a czego nie pić w trakcie upałów.

PhotoMIX-Company

Co pić a czego nie w czasie upałów?

Przede wszystkim nie wolno dopuścić do odwodnienia. Gdy na dworze jest upał, a temperatura zaczyna przekraczać 30 stopni, gdzie jesteśmy narażeni na odwodnienie organizmu, należy jak najszybciej ugasić pragnienie odpowiednimi płynami, w ilości od około 2 do 3 litrów w ciągu dnia.

W czasie upałów pocenie się to naturalnym proces mającym na celu ochronę organizmu przed nadmiernym przegrzaniem. Warto pamiętać, że wraz z potem z organizmu usuwane są woda i sole mineralne - głównie sód i potas, których brak może doprowadzić do zachwiana stanu równowagi (homeostazy) organizmu. Konsekwencją będzie osłabienie układu krwionośnego - podniesienie ciśnienia krwi, zwiększenie ryzyka wystąpienia zawału czy udaru, oraz obciążenie układu nerwowego , czyli zmniejszenie poziomu koncentracji i apatia.

Paradoksalnie w czasie dużego skwaru można przyjmować również lekko ciepłe płyny, które skutecznie, tak jak chłodne napoje, obniżą temperaturę rozgrzanego ciała.

Ważne jest nie tylko ILE, ale także CO pijemy, ponieważ nie każdy płyn uzupełni tracone podczas upału elektrolity.

Co pić i jeść w trakcie upałów?

Woda mineralna

W czasie upałów najlepiej sięgać po wodę wysokozmineralizowaną lub średniozmineralizowaną, która zawiera wysokie stężenie składników mineralnych, głównie takich jak magnez i wapń.

Elektrolity 

Warto pamiętać, że głównymi elektrolitami, jakie tracimy wraz z potem, są sód, chlor, a w mniejszym stopniu potas, a nie magnez i wapń. Dlatego intensywnie pocąc się oraz pijąc tylko wodę, nawet  wysokozmineralizowaną, nie zapewnimy ich odpowiedniego spożycia. Picie bardzo dużej ilości wody niskozmineralizowanej czy źródlanej może czasem nam zaszkodzić przez rozcieńczenie elektrolitów, dlatego o te pierwiastki musimy zatem zadbać w inny sposób.

Najłatwiej uzupełnić chwilowy niedobór sodu oraz chloru, jedząc słone potrawy. Picie wody wysokosodowej nie koniecznie jest rozwiązaniem problemu, ponieważ mimo podwyższonej zwartości sodu wciąż jest go za mało, aby zaspokoić podwyższone w czasie upału zapotrzebowanie na ten pierwiastek.

Niedobór elektrolitów pojawia się zarówno podczas aktywności fizycznej, jaki i upałów. W obu przypadkach pomogą napoje izotoniczne, które wyrównają poziom wody i uzupełnią niedobór elektrolitów w organizmie. Zawierają one nie tylko cenne biopierwiastki w odpowiednich proporcjach, lecz także witaminy i niewielkie ilości węglowodanów.

Woda mineralna z dodatkami

Do szklanki wody mineralnej możemy dodać plasterek cytryny, listek melisy lub mięty, które  dodatkowo nas orzeźwią. Woda powinna mieć temperaturę pokojową lub być lekko schłodzona.

Sok pomidorowy

Sok pomidorowy jest bardzo dobrym źródłem potasu, dlatego szklanka schłodzonego soku pomidorowego uzupełni niedobór tego pierwiastka.

Owoce, nie tylko w formie soków

Owoce składają się w 80-90% z wody, dlatego spożywając je, szybko ugasimy pragnienie. Odwodnieniu organizmu zapobiegną także napoje przyrządzone na ich bazie. Szczególnie warto sięgnąć po owoce bogate w potas: morele, czereśnie, brzoskwinie, truskawki,  gruszki i cytrusy.

Herbata z mięty

Mięta ma działanie ochładzające, dlatego szybko obniży temperaturę ciała. Słaby napar herbaty miętowej można pić zarówno schłodzony, jak i ciepły.

Słaba herbata

W upalne dni warto sięgać po napoje, które mają temperaturę ciała. Dlaczego? Zimny napój, który trafi do organizmu, musi zostać ogrzany. Energia, której nasze ciało potrzebuje do przeprowadzenia tego procesu sprawia, że uczucie gorąca jest przez nas bardziej odczuwalne. W przypadku ciepłych napojów takiej potrzeby nie ma, a wypicie czegoś ciepłego wzmaga wydzielanie potu, który nas schładza. Jednakże powinniśmy mieć na uwadze, że nie każdy ciepły napój będzie dla nas odpowiedni. Herbata, pod warunkiem, że nie jest bardzo mocna, będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Czego nie pić w czasie upałów?

Alkohol

Podczas upałów promienie słońca nadmiernie rozszerzają naczynia krwionośne, tym samym zmniejszają wydolność układu krążenia. Alkohol wykazuje działanie podobnie, co w związku z tym ich połączenie powoduje niebezpieczne wahania ciśnienia. Dlatego u osób, które w czasie upałów spożywają alkohol, mogą pojawić się np. zaburzenia rytmu serca. W czasie upałów wzrasta także skłonność do zakrzepów oraz udarów cieplnych. Na alkohol w małych ilościach można pozwolić sobie wieczorem.

Kawa

Zawarta w kawie kofeina podnosi ciśnienie, przez co ma działanie moczopędne, wypłukując potas z organizmu. Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez kawy, w czasie upałów zaleca się szklankę schłodzonego latte czy kawę bezkofeinową.

Mocna herbata

Herbata zawiera dużą ilość teiny, która działa tak jak kofeina, przez co sprzyja zwiększonemu usuwaniu elektrolitów z organizmu.

Napoje typu cola i napoje energetyczne

Napoje typu cola zawierają kofeinę, która wypłukuje organizm z cennych pierwiastków mineralnych, szczególnie magnezu oraz potasu, odpowiedzialnych za równowagę wodno-elektrolitową organizmu. Cukier sprawia, że dostarczane do organizmu płyny gorzej się wchłaniają oraz wolniej przenikają z przewodu pokarmowego do komórek organizmu, co w związku z tym go nie nawadniają.

 

Źródło: poradnikzdrowie.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo