Przegląd Sztuki Survival w słynnym Pafawagu. "Nigdzie stąd nie pojedziecie"

"Nigdzie stąd nie pojedziecie" to hasło, pod którym w dniach 25–29 czerwca w kotłowni legendarnego Pafawagu odbędzie się 19. Przegląd Sztuki Survival. Pokazanych zostanie tam ponad 30 prac, m.in. dzieł malarskich, instalacji dźwiękowych i wideo. W programie przewidziano także oprowadzania kuratorskie oraz debaty.

mat. pras.

Organizator Przeglądu – Fundacja Art Transparent - co roku stara się zapraszać zwiedzających do nietypowych, często niedostępnych na co dzień przestrzeni miejskich. Tym razem prace polskich i zagranicznych artystów z obszarów sztuki współczesnej będzie można obejrzeć w kotłowni, która jest częścią byłej Państwowej Fabryki Wagonów Pafawag we Wrocławiu - do lat 80. jednej z największych w Europie fabryk maszyn i taboru kolejowego.

Produkowano w niej dosłownie wszystko, co mogło poruszać się na torach – lokomotywy, wagony kolejowe różnego przeznaczenia, wagoniki dla kolejek górskich, ale również tramwaje, ciągniki, maszyny dla przemysłu spożywczego

– tłumaczyła Ewa Pluta z Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Organizatorzy zwracają uwagę, że budynki i historia Pafawagu oferują istotny kontekst dla hasła przewodniego "Nigdzie stąd nie pojedziecie", które nawiązuje do skutków pandemii, takich jak znaczące ograniczenie możliwości przemieszczania się, w tym podróżowania.

Na tegoroczny Przegląd Sztuki Survival złoży się wystawa główna prezentowana na trzech poziomach we wnętrzu budynku, jak i realizacje artystyczne na zewnątrz czy w przestrzeni Sekcji Studenckiej wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tor zwiedzania wystawy otworzy Scena Wideo, ulokowana w otoczeniu fundamentów kotłów, które kiedyś ogrzewały wodę na potrzeby swojej pierwotnej funkcji. Projekcje odbędą się także na szczytowej ścianie kotłowni.

Większość prezentowanych prac powstała podczas lockdownu lub została zrealizowana bezpośrednio w odpowiedzi na hasło Przeglądu. Oprócz form wideo zaprezentowane zostaną dzieła malarskie, instalacje, obiekty i prace rysunkowe, jak również rzeźba czy ceramika. Nawiązaniem do czasu pandemii będzie też Scena Dźwiękowa.

W historii praktyki pejzażu dźwiękowego globalne zamknięcie było być może jedyną okazją do faktycznego "wsłuchania się w świat", przy diametralnie mniejszym zanieczyszczeniu hałasem komunikacyjnym

– wskazał Daniel Brożek, kurator sceny.

W siedzibie sąsiadującej z kotłownią Wyższej Szkoły Bankowej w ramach Sceny Społecznej odbędzie się cykl debat o mobilności i przyszłych scenariuszach międzynarodowej wymiany artystycznej. W rozmowach wezmą udział goście z Polski, Czech, Stanów Zjednoczonych, Belgii czy Holandii.

Dla zainteresowanych architekturą i historią powojennego Wrocławia zaplanowano spacery po okolicy byłego Pafawagu. Oprowadzania kuratorskie zostaną wzbogacone o dedykowane odsłony dla rodziców z małymi dziećmi czy seniorów. Specjalny spacer dźwiękowy w formie słuchowiska zaoferuje Scena Dźwiękowa. Nowością w programie będzie "ciche zwiedzanie" - w tej formule bodźce dźwiękowe i świetlne zostaną zminimalizowane.

Dodatkowo do końca miesiąca w ulicznej Galerii Szewska na dziewięciu dwustronnych witrynach ekspozycyjnych można będzie oglądać wystawę odkrywającą fragmenty przygotowanych prac artystycznych, prezentowanych podczas Przeglądu.

Wstęp na Survival jest bezpłatny. Na wydarzenia towarzyszące wystawie głównej obowiązują zapisy. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo