Poszkodowani w pożarze w Nowej Białej dostaną odszkodowania!

Żadna rodzina, która ucierpiała w pożarze w Nowej Białej, nie zostanie pozostawiona bez wsparcia; poszkodowanym przysługują m.in. zasiłki do 6 tys. zł, które będą uruchamiane jak najszybciej - zapewniła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Maksymalnie uprościliśmy procedurę likwidacji szkód; decyzja o odszkodowaniu i wypłata w 24 godz. - zapewniła w niedzielę Grupa PZU.

FB/ Mateusz Morawiecki

Pożar w miejscowości Nowa Biała w powiecie nowotarskim wybuchł w sobotę około godz. 18. Ogień szybko rozprzestrzeniał się, ponieważ zabudowa Nowej Białej jest zwarta i zgrupowana, a część budynków jest drewniana. W wyniku pożaru wsi 21 budynków mieszkalnych w większym lub mniejszym stopniu zostało uszkodzonych. 23 budynki gospodarcze zostały spalone doszczętnie lub częściowo.

"Łączymy się w bólu z osobami, które w pożarze w Nowej Białej straciły dorobek swojego życia. Żadna rodzina nie zostanie pozostawiona bez wsparcia"

- zapewniła minister Maląg.

Przypomniała, że na miejsce zdarzenia w niedzielę udał się premier Mateusz Morawiecki, a wojewoda małopolski Łukasz Kmita kieruje sztabem kryzysowym. "Pomoc państwa, która zostanie udzielona, to przede wszystkim jednorazowe zasiłki do 6 tys., które będą uruchamiane jak najszybciej" - podkreśliła szefowa MRiPS.

Jak dodała, osoby poszkodowane w wyniku pożaru mogą się także ubiegać o zasiłek na odbudowę domu w wysokości do 200 tys. zł.

Sytuacja jest monitorowana

"Sytuacja cały czas jest monitorowana. Poszkodowane rodziny od samego początku staramy się otoczyć wsparciem, także psychologicznym" - zapewniła minister.

Na zasiłek do 6 tys. zł mogą liczyć rodziny i osoby samotnie gospodarujące, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych). Podstawą do wypłaty jest przeprowadzony wywiad środowiskowy (tylko część VII kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego). Świadczenie wypłaca ośrodek pomocy społecznej.

Poszkodowani mogą również uzyskać do 20 tys. zł zasiłku na remont budynku lub lokalu mieszkalnego. Resort zaznaczył, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach kwota ta może być wyższa, ale nie może przekroczyć 100 tys. zł. Pamiętać przy tym trzeba, że wysokość świadczenia pomniejsza się o kwotę już przyznanego zasiłku celowego na to samo zdarzenie w wysokości 6 tys. zł.

Zasiłek do 200 tys. zł

Na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego poszkodowani mogą uzyskać zasiłek do 200 tys. zł. Tutaj również wysokość świadczenia pomniejsza się o kwotę już przyznanego zasiłku celowego na to samo zdarzenie w wysokości 6 tys. zł oraz zasiłku w wysokości 20 tys. zł lub wyższej. W tym przypadku niezbędna jest decyzja o nakazie rozbiórki i oszacowanie szkody przez osobę uprawnioną.

Inne możliwe formy pomocy to: udzielenie niezbędnego schronienia, posiłku, ubrania, a także praca socjalna, poradnictwo specjalistyczne, wsparcie w formie interwencji kryzysowej oraz pomoc w formie pobytu w ośrodku wsparcia.

Szczegółowe informacje można uzyskać w miejscowym ośrodku pomocy społecznej lub na stronie internetowej MSWiA.

PZU reaguje

"Jesteśmy z mieszkańcami Nowej Białej w Małopolsce" - czytamy w niedzielnym wpisie na Twitterze Grupy PZU.

Jak przekazano, od rana na miejscu pracuje Mobilne Biuro PZU Pomoc, które stoi na placu przed kościołem. "Maksymalnie uprościliśmy procedurę likwidacji szkód - decyzja o odszkodowaniu i wypłata w 24 h" - zapewniono.

Pożar we wsi Nowa Biała w powiecie nowotarskim wybuchł w sobotę około godz. 18. Ogień szybko rozprzestrzeniał się, ponieważ zabudowa Nowej Białej jest zwarta i zgrupowana, a część budynków jest drewniana. W wyniku pożaru 21 budynków mieszkalnych w większym lub mniejszym stopniu zostało uszkodzonych. 23 budynki gospodarcze zostały spalone doszczętnie lub częściowo.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo