Spytano Polaków, czy chcą powrotu Tuska. Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości

Na temat ewentualnego powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki krążą już wręcz legendy, a on sam co pewien czas podgrzewa atmosferę oczekiwania wśród swoich zwolenników. Okazuje się jednak, że zdecydowana większość wyborców nie chce, by były premier wracał na rodzime „podwórko polityczne”, na co wskazuje najnowszy sondaż SW Research dla rp.pl.

Autor: Fotomag

W niedawnej rozmowie w TVN24 Donald Tusk stwierdził, że jest oczywistym, że przy jego poglądach i doświadczeniu chciałby, aby „w Polsce doszło do zmiany politycznej”. Dodał, że rozmawia z uczestnikami życia publicznego w Polsce, szczególnie po stronie opozycji, o tym, jak może pomóc by przerwać impas.

"Mam poczucie, że trzeba znowu zainwestować wszystko, co tylko można, żeby wolność, czy demokracja, czy przyzwoitość w życiu publicznym nie była tylko marzeniem, ale żeby znowu stała się faktem. Mentalnie, emocjonalnie, życiowo jestem gotów podjąć każdą decyzję żeby pomóc odwrócić ten bardzo niebezpieczny, moim zdaniem, dla Polski bieg spraw"

- oświadczył.

Część polityków Platformy uważa, że dobrym sposobem na powrót Tuska będzie utworzenie nowego przywódczego stanowiska w partii, które umożliwiłoby byłemu premierowi skuteczne działania, albo zastąpienie Borysa Budki na fotelu przewodniczącego. Pojawił się także pomysł jego startu w uzupełniających wyborach do Senatu.

Jak wynika z badania on-line przeprowadzonego przez SW Research dla rp.pl wśród 800 internautów powyżej 18. roku życia, wyborcy nie chcą powrotu Tuska.

Na pytanie „Czy chciał(a)by Pani/Pan, aby Donald Tusk zaangażował się ponownie w Polską politykę?”,– 44,8 proc. odpowiedziało, że „nie”, 28,3 proc. było na „tak”, a 26,9 proc. ankietowanych nie ma na ten temat zdania.

– Powrotowi Donalda Tuska do polskiej polityki sprzeciwia się 54 proc. osób między 25 a 34 rokiem życia i blisko 60 proc. respondentów posiadających wykształcenie zasadnicze zawodowe. Rzadziej niż ogół respondentów ponowne zaangażowanie się byłego premiera w krajową politykę negatywnie oceniają osoby mieszkające w miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców – 37 proc.

- tłumaczy prezes zarządu agencji badawczej SW Research Przemysław Wesołowski.

 

Źródło: niezalezna.pl, rp.pl, tvp.info

#Donald Tusk

Przemysław Obłuski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo