„Efekt Mozarta”. Słuchanie jego muzyki zapobiega napadom padaczkowym

Słuchanie Sonaty na dwa fortepiany K448 austriackiego kompozytora może zapobiec napadom padaczkowym – wynika z przeprowadzonych badań. Naukowcy twierdzą, że słuchanie muzyki Mozarta prowadzi do zmiany fal mózgowych, które mogą powodować napady padaczkowe.

Barbara Krafft, Public domain, via Wikimedia Commons

Naukowcy ze Hospital St Anne i CEITEC Masaryk University w Czechach odkryli, że słuchanie Sonaty na dwa fortepiany Mozarta K448 zmniejszało wyładowania padaczkowe (ED) –  fal mózgowych związanych z tą chorobą, które mogą powodować napady padaczkowe. 

Zespół porównał wpływ słuchania dwóch klasycznych utworów na epilepsję i aktywność mózgu. 
„Ku naszemu zdziwieniu, między efektami słuchania K 448 Mozarta i No 94 Haydna wystąpiły znaczne różnice” – powiedział prof. Ivan Rektor. 

„Słuchanie Mozarta doprowadziło do 32 proc. spadku ED, ale słuchanie No 94 Haydna spowodowało wzrost o 44 proc. 

„Słuchanie muzyki Haydna prowadziło do stłumienia wyładowań padaczkowych tylko u kobiet; u mężczyzn nastąpił wzrost wyładowań padaczkowych”. „Wierzymy, że 'akustyczne' cechy muzyki Mozarta wpływają na drgania mózgu – lub fale mózgowe – które są odpowiedzialne za redukcję zaburzeń ED”. 

Profesor Rektor dodał, że „efekt Mozarta” odkryto już na początku lat dziewięćdziesiątych, ale obecnie nie ma żadnych konkretnych danych na temat tamtych badań. Jego zespół starał się przetestować tę teorię i odkrył, że ED były tłumione przez kompozycję Mozarta, podczas gdy utwór Haydna zwiększał ED u mężczyzn. 

Zespół przeprowadził analizę akustyczną utworu Mozarta, ale prof. Rektor uważa, że to nie emocje wywołane przez utwór pomogły zredukować ED, ale raczej akustyczne właściwości kompozycji. 
Eksperci uważają, że wyniki mogą utorować drogę do opracowania spersonalizowanej muzykoterapii w celu zapobiegania i leczenia napadów padaczkowych. 

Według „Epilepsy Action”, tylko w Wielkiej Brytanii 600 000 osób żyje z epilepsją – cztery razy więcej niż osób żyjących z chorobą Parkinsona. Choroba dotyka około jednej na 100 osób w Wielkiej Brytanii, a każdego dnia diagnozuje się ją u 87 osób. 

W rozmowie z Sky News prof. Rektor stwierdził, że jego zespół rozpoczął nowe badania testujące kilka rodzajów muzyki i obecnie stara się znaleźć muzykę, która ma właściwości przeciwpadaczkowe u poszczególnych pacjentów. 

 

 

Źródło: niezalezna.pl, news.sky.com

Jacek Szpakowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo