45. Biennale Malarstwa. 119 obrazów 84 twórców w finale

119 obrazów 84 twórców zakwalifikowali jurorzy do finału 45. Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Te obrazy będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej, która zostanie otwarta 12 listopada. Galeria Bielska BWA podała, że spośród tych malarzy wyłonieni zostaną laureaci.

pixabay

Ostateczny werdykt zostanie ogłoszony 12 listopada podczas uroczystego otwarcia wystawy pokonkursowej. Laureat Grand Prix - Nagrody Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu otrzyma 30 tys. zł.

Galeria podała, że jury, w składzie którego zasiada prof. Anna Markowska, Anda Rottenberg, Agata Smalcerz, Jarosław Fliciński i Michał Zawada, dokonało wyboru spośród ponad 2,5 tys. prac zgłoszonych przez 845 artystów, co stanowiło rekordową liczbę w historii biennale.

Jurorzy w komunikacie wskazali, że "wedle regulaminu artyści powinni przesyłać prace stworzone w ciągu ostatnich dwóch lat".

"Ponieważ te ostatnie dwa lata były zupełnie nietypowe, naznaczone pandemią koronawirusa i przymusową izolacją w domach, często związaną z samotnością i pogarszającym się samopoczuciem, wiele z obrazów miało specyficzny klimat. Z jednej strony dużo było płócien o charakterze eskapistycznym, magicznym i bajkowym, które pod pozorem całkowitej fantazji przemycały nastrój lęku, przerażenia i bezradności, z drugiej – było też trochę obrazów nawiązujących do konkretnych wydarzeń i sytuacji społeczno-politycznej, ulicznych manifestacji i strajków kobiet"

– wskazała szefowa jury prof. Anna Markowska.

Na poprzednią, 44. edycję Bielskiej Jesieni w 2019 r., napłynęło blisko 2 tys. prac ponad 650 artystów. Grand Prix otrzymał Karol Palczak za zestaw obrazów: "Dym", "Stanął w ogniu nasz wielki dom, dom dla psychicznie i nerwowo chorych" i "Ogień".

Bielska Jesień, organizowana przez Galerię Bielską BWA, jest najstarszym i jednym z najważniejszych w Polsce konkursów malarstwa współczesnego. Jest także przeglądem najnowszych tendencji w polskim malarstwie. Pierwsza edycja odbyła się w 1962 r. Bielska Jesień jest konkursem otwartym na różnorodne postawy artystyczne i nieznane szerzej nazwiska.

Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy do samorządu Bielska-Białej

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo