Świętujemy Dzień Ojca

W Polsce Dzień Ojca świętujemy 23 czerwca. Święto zapoczątkowane zostało w Stanach Zjednoczonych, gdzie po sukcesie Dnia Matki pojawiły się głosy, by ustanowić święta również dla pozostałych członków rodziny. Dzień Ojca wydawał się naturalnym dopełnieniem.

PublicDomainPictures, pixabay

Pierwsze obchody święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku w stanie Waszyngton za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Sonora Dodd, dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki (3 lata wcześniej, w 1907) wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców – w szczególności jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa. 

Wydarzenie miało charakter lokalny, a starania o wprowadzenie go na skalę krajową nie przyjęły się przez kolejnych kilka dekad. Dopiero prezydent Nixon w 1972 roku oficjalnie ustanowił Dzień Ojca. Choć w Polsce święto to ma już kilkudziesięcioletnią tradycję, do tej pory nie zrównało się    popularnością z Dniem Matki.

We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii Dzień Ojca obchodzony jest 19 marca (dzień świętego Józefa), na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca, w Austrii w drugą niedzielę czerwca.

W krajach skandynawskich Dzień Ojca obchodzony jest w drugą niedzielę listopada, a w Danii 5 czerwca.
W Turcji, Francji, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie Dzień Ojca świętuje się w 3. niedzielę czerwca.

 

Źródło: niezalezna.pl, wikipedia

#rodzina #Dzień Ojca

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo