Złote Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznane

Artystka-tkaczka Danuta Jaworska-Thomas i grafik Andrzej Kalina zostali uhonorowani Złotymi Medalami "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W czwartek w Domu Artysty Plastyka w Warszawie odznaczenia przekazała dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Agnieszka Komar-Morawska.

gov.pl

Stuletnia artystka-tkaczka Danuta Jaworska-Thomas oraz wybitny grafik Andrzej Kalina zostali uhonorowani przez wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

- poinformowano na stronie Ministerstwa kultury, Dziedzictwa Narodowego i sportu (MKDNiS).

Przypomniano, że Danuta Jaworska-Thomas urodziła się w 1920 r. w Poznaniu w rodzinie z tradycjami patriotycznymi. "W latach 1947-1951 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (PWSSP) w Poznaniu. Dyplom uzyskała w 1955 r. w łódzkiej PWSSP. W latach 1955-1996 była związana ze Spółdzielnią Ład, dla której wykonywała projekty tkanin żakardowych. Od 1967 r. była członkiem Pracowni Doświadczalnej Tkactwa Artystycznego przy OW ZPAP. W latach 1968-89 pracowała w szkołach średnich jako pedagog" - napisano o artystce.

Jak zaznaczono, "jest wieloletnią członkinią Okręgu Warszawskiego ZPAP oraz przewodniczącą tamtejszego Koła Seniorów".

Artystka otrzymała liczne wyróżnienia m.in. w 1957 r. – w Mediolanie, w 1973 r. – w ramach wystawy "Artyści plastycy z kręgu CEPELIA" w Zachęcie i w 1978 r. – Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania. W 2005 r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi

- czytamy na stronie MKDNiS.

Przypomniano, że "jej prace są prezentowane w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Muzeum 600-lecia Jasnej Góry w Częstochowie, Ministerstwa Obrony Narodowej, Rady Państwa oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą". "Postać artystki została uwieczniona na wystawie on-line Rówieśnicy Niepodległej" - dodano.

Podkreślono, że Danuta Jaworska-Thomas twórczą działalnością zajmuje się do dzisiaj. "W 2010 i 2015 r. była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2016 r. Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków przedstawił wystawę towarzyszącą 15. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny – Łódź 2016 pn. +Danuta Jaworska-Thomas. Moja twórczość od 90. do 96. roku życia+, prezentującą prace tkackie i rysunki artystki" - napisano na stronie MKDNiS.

Prof. dr hab. Andrzej Kalina urodził się w 1952 r. w Lidzbarku. "Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie otrzymał dyplom w 1980 r. Wraz z Andrzejem Dworakowskim i Markiem Jaromskim jest członkiem grupy Warsztat. W 1990 r. jako jeden z 13 grafików polskich został umieszczony w słowniku grafików świata wydanym w Japonii" - czytamy o artyście w informacji.

Profesor Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych (PJATK), gdzie pełni funkcję prodziekana Wydziału Sztuki Nowych Mediów studiów niestacjonarnych, kierownika Pracowni Grafiki Artystycznej, członka Senatu PJATK, Rady Programowej oraz Komisji ds. Jakości Kształcenia na kierunku Grafika.

Przypomniano, że prof. Kalina "zajmuje się grafiką artystyczną, instalacją, environmentem, sztuką książki, tworzy także obiekty artystyczne". "Jego twórczy dorobek jest bardzo bogaty, obejmuje szereg wystaw indywidualnych oraz udział w zbiorowych krajowych i zagranicznych prezentacjach sztuki polskiej. Swoje prace prezentował na ponad 60 wystawach indywidualnych i przeszło 450 wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie (m.in. Niemcy, Włochy, Finlandia, Japonia, Węgry, USA, Belgia, Luxemburg, Rosja, Holandia, Francja, Szwajcaria, RPA, Szwecja, Korea)" - napisano na stronie MKDNiS, dodając, że "można je znaleźć w zbiorach m.in. The British Museum w Londynie i MOMA w Nowym Jorku".

Zaznaczono, że "Andrzej Kalina jest też laureatem wielu nagród, m.in. 1. Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie (1991) oraz Konkursu Graficznego im. J. Gielniaka w Jeleniej Górze (2015)"

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo