Media odnotowują spotkanie prezydentów Polski i Niemiec. "Było niezwykle serdeczne"

Niemieckie media wydatnie zauważyły wizytę prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera w Polsce. Podkreślono, że rozmowy z prezydentem RP Andrzejem Dudą przebiegły w dobrej atmosferze. Jak wskazano, Polska i Niemcy "są teraz tak ściśle ze sobą powiązane, jak trudno było sobie wyobrazić, gdy 30 lat temu podpisano Traktat sąsiedzki".

Frank-Walter Steinmeier i Andrzej Duda
fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

- Spotkanie prezydenta federalnego Steinmeiera i jego polskiego odpowiednika Andrzeja Dudy w 30. rocznicę podpisania umowy sąsiedzkiej było niezwykle serdeczne – mimo nierozwiązanych kwestii

 - ocenia korespondent telewizji ARD Jan Pallokat.

Autor podkreśla, że "rzadko kiedy słyszy się, by prezydent Polski Andrzej Duda tak chwalił intensywność i jakość stosunków polsko-niemieckich, jak 17 czerwca, 30 lat po podpisaniu polsko-niemieckiego traktatu o sąsiedztwie"

Korespondent ARD cytuje prezydenta Dudę:

"Od 30 lat jesteśmy ze sobą spleceni w najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu i razem z Panem Prezydentem wierzymy, że ta współpraca będzie kwitła w kolejnych latach"

Nawet punkty sporne, zdaniem Pallokata, "nie mogły zatrzeć ogólnego wrażenia: że obaj prezydenci starali się, mając na uwadze intensywne partnerstwo między oboma krajami, zabłysnąć w blasku tego, co udało się osiągnąć w ciągu 30 lat, że arcywrogowie stali się być może naprawdę trwałymi przyjaciółmi, pomimo wszystkich codziennych politycznych zadrażnień". 

Zdaniem autora komentarza w dzienniku "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Reinharda Vesera w "stosunkach polsko-niemieckich istnieje asymetria". Podczas gdy w Polsce "sąsiad zachodni jest zawsze obecny w percepcji ludności i w polityce, sąsiad wschodni nie zajmuje szczególnej pozycji w myśleniu większości Niemców. Kraje zachodnie są postrzegane jako bliższe i często ważniejsze".

Według FAZ "to od dawna nie oddaje sprawiedliwości niemiecko-polskiej rzeczywistości. Te dwa kraje są teraz tak ściśle ze sobą powiązane, jak trudno było sobie wyobrazić, gdy 30 lat temu podpisano Traktat sąsiedzki".

- Jest to sieć relacji gospodarczych i społecznych, której obecne tarcia polityczne nie mogą zaszkodzić

 - wskazuje Veser, dodając:

 "Nie jest więc oznaką kryzysu, ale wyrazem uspokajającej normalności, że prezydenci Steinmeier i Duda wygłosili nie tylko okolicznościowe przemówienia podczas obchodów rocznicy podpisania umowy"

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Niemcy #Frank-Walter Steinmeier #Andrzej Duda

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo