O cyberatakach na unijnym forum. Polska przekaże informacje innym krajom wspólnoty

Sprawą cyberataków na Polskę, do których doszło w ostatnim czasie, zainteresowani zostaną politycy europejscy. Działania hakerów mają być tematem poniedziałkowych rozmów ministrów spraw zagranicznych państw unijnych.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Sprawa cyberataków na Polskę zaistniała publicznie w ubiegłym tygodniu. Wówczas szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk oświadczył na Twitterze, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania do jego skrzynki email i skrzynki jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe.

Podkreślił jednocześnie, że "w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny".

We wtorek zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel przekazał na Twitterze, że ktoś podjął próbę wyłudzenia danych dostępowych do poselskich maili. Dzień później w części niejawnej obrad Sejmu przedstawiona została informacja rządu w sprawie cyberataków, które dotknęły Polskę. Zdaniem opozycji, w tym KO i Lewicy podczas posiedzenia nie pojawiły się żadne informacje, które uzasadniałyby organizację obrad w trybie niejawnym. Z kolei politycy PiS w rozmowie z Niezalezna.pl ujawniali, jak podczas posiedzenia zachowywali się politycy opozycji.

Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z dziennikarzami po posiedzeniu Sejmu w środę powiedział, że w najbliższych tygodniach polska klasa polityczna będzie przedmiotem ataku dezinformacyjnego. Poinformował, że polskie służby podejmują działania i zidentyfikowały niektórych autorów działań dezinformacyjnych.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział wczoraj, że ustalenia służb dowodzą, że Polska jest stałym celem prowadzonej przez Rosję agresji informacyjnej.

O cyberatakach w Europie

Okazuje się, że sprawą cyberataków w Polsce zainteresowani zostaną także europejscy politycy.

- Na poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu Polska przekaże innym państwom członkowskim UE informacje o cyberatakach

- oznajmiło unijne źródło dyplomatyczne Polskiej Agencji Prasowej. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#atak hakerski #cyberataki

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo