Premier wspomina malarza Erwina Sówkę

Pielęgnujecie pamięć o naszym wspaniałym malarzu Erwinie Sówce; z nadesłanych prac przebija ogromna, nieokiełznana wrażliwość, odwaga, a także chęć eksploracji nowych obszarów artystycznych - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości wręczenia nagród laureatom konkursu "SÓWKA-NIEmaSówka".

Adam Guz/KPRM

Chodzi o konkurs dla uczniów z województwa śląskiego, inspirowany twórczością Erwina Sówki. Honorowy patronat nad nim objął premier.

Morawiecki podczas piątkowej uroczystości, która odbyła się w Katowicach dziękował uczestnikom i laureatom za udział w konkursie i "pielęgnowanie pamięci o naszym pięknym, wspaniały malarzu, takim bardzo nietypowym, jakim był Erwina Sówka". Podkreślał, że jego malarstwo było piękne i niebanalne.

Jak dodał, z prac nadesłanych przez uczestników konkursu "przebija ogromna, nieokiełznana wrażliwość i odwaga, a także chęć eksploracji nowych zupełnie obszarów artystycznych".

Zaznaczył, że te obszary artystyczne maję wspólny mianownik związany z naszą małą ojczyzną.

"Żeby zrozumieć małe ojczyzny trzeba do nich przylgnąć, poznać ich historię, ich tradycję, kulturę, ludzi. Z tych wielu prac, które miałem przyjemność oglądać, te wszystkie wartości tak dobitnie tam się ukazują"

- dodał szef rządu.

Laureatom konkursu życzył też, by poprzez pielęgnowanie kultury bardzo bliskiej naszemu życiu codziennemu, udawało im się coraz głębiej poznawać nasze małe ojczyzny, ale także - jak zaznaczył - być dumnym z naszej wielkiej ojczyzny - Rzeczpospolitej. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo