Rekordowo mało zakażeń we Włoszech

We Włoszech notuje się 16 przypadków zakażeń koronawirusem na 100 tysięcy mieszkańców - ten rekordowo niski wskaźnik podał Instytut Służby Zdrowia w piątek w cotygodniowym raporcie z monitoringu epidemii. Znacznie poprawiła się sytuacja w szpitalach.

Wskaźnik zakaźności wzrósł w ciągu ostatniego tygodnia minimalnie z 0,68 do 0,69.

Kluczowe znaczenie dla kroków dotyczących znoszenia restrykcji przeciwepidemicznych ma liczba infekcji na 100 tysięcy mieszkańców. Ta zaś jest tak niska po raz pierwszy w tym roku; w ciągu tygodnia zmniejszyła się z 25 do 16.

W żadnym regionie ani autonomicznej prowincji Włoch nie został przekroczony krytyczny pułap na oddziałach intensywnej terapii. Zajętych jest 6 procent łóżek. W ostatnim tygodniu liczba chorych na Covid-19 pod respiratorami spadła z 688 do około 500.

Oczekuje się, że kolejne regiony zostaną wkrótce ogłoszone białymi strefami najniższych restrykcji. Znajduje się już w niej większość z nich.

Obecnie trwa we Włoszech dyskusja na temat obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz. Mnożą się apele o jego zniesienie wcześniej niż planowano, czyli w drugiej połowie lipca w związku z wyraźną poprawą sytuacji.

Dziennik "La Repubblica" podał w piątek, że rząd rozważa możliwość zniesienia tego wymogu pod koniec czerwca.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#koronawirus

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo