Andrzej Poczobut laureatem Głównej Nagrody Wolności Słowa SDP

Więziony przez reżim Alaksandra Łukaszenki dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi, Andrzej Poczobut, otrzymał Główną Nagrodę Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Dziś odbyła się uroczystość wręczenia nagród w 28. edycji konkursu SDP.

Andrzej Poczobut
fot. Bladyniec - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29158288

Przetrzymywany od marca 2021 r. w białoruskim areszcie dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi, Andrzej Poczobut, został laureatem Głównej Nagrody Wolności Słowa SDP.

W jego imieniu nagrodę odebrała Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Telewizji Biełsat. Podczas dzisiejszej uroczystości wręczenia nagród SDP wspomniano także o innych dziennikarzach represjonowanych przez reżim Alaksandra Łukaszenki i krótko przywołano ich historie. 

Poczobut otrzymał nagrodę "za dziennikarski profesjonalizm w przekazywaniu źródłowych informacji z Białorusi" oraz "za odwagę pracy w warunkach ekstremalnego zagrożenia, presji i szantażu wobec rodziny". 

- Andrzej Poczobut jest dziennikarzem z powołania. (...) Usiłował zawsze przekazywać informacje o Polakach mieszkających na Białorusi. Jego wielką pasją jest historia, jest jej miłośnikiem i znawcą powojennego podziemia na ziemiach białoruskich. Jest wielkim patriotą, ale jest też - w znaczeniu historycznym - upartym Litwinem, który nie chce za żadne skarby ze swojego kraju wyjechać. Za to płaci teraz więzieniem i to w bardzo poważnej sytuacji

- mówiła, podczas odebrania nagrody, Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich rozdano w 14 kategoriach. Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie SDP.

 

Źródło: sdp.pl, niezalezna.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo