Biden rozmawiał z Putinem. Chiny zachwycone

Chiny z zadowoleniem przyjęły osiągnięte przez przywódców USA i Rosji porozumienie dotyczące dwustronnego dialogu o stabilności strategicznej – oświadczył rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian na rutynowym briefingu w Pekinie.

Władimir Putin i Joe Biden
By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=106641595

- Jako kraje z największymi arsenałami jądrowymi, Rosja i USA powinny postępować zgodnie z odpowiednimi instrumentami ONZ i przestrzegać konsensusu międzynarodowego (...) i dalej znacznie ograniczać swoje arsenały nuklearne w sposób możliwy do zweryfikowania, nieodwracalny i prawnie wiążący

 – ocenił Zhao.

"My też jesteśmy gotowi do bilateralnego dialogu z zainteresowanymi stronami, przy wzajemnym szacunku i na równej stopie" - dodał.

Rzecznik chińskiej dyplomacji odniósł się w ten sposób do środowego szczytu z udziałem prezydenta USA Joe Bidena i przywódcy Rosji Władimira Putina w Genewie, na którym poruszono między innymi temat broni jądrowej.

Biden i Putin poinstruowali swoich dyplomatów, aby rozpoczęli kładzenie fundamentów pod nową fazę kontroli zbrojeń. "Dialog o stabilności strategicznej" ma w szerokiej perspektywie zmniejszyć ryzyko wojny między dwoma największymi potęgami nuklearnymi świata. Nie podano daty rozpoczęcia tych rozmów.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Biden #Putin #Chiny

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo