Grecja czeka na swój plan odbudowy. Ambitny plan odmiany państwa

Komisja Europejska zaakceptowała krajowy plan odbudowy Grecji. Otwiera to drogę do wypłaty Atenom środków z Funduszu Odbudowy. Zdaniem szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, plan "odmieni Grecję na dziesięciolecia".

Grecja to kraj oblegany przez turystów
pixabay.com

- Plan jest ambitny i zbuduje lepszą przyszłość dla Greków. Odmieni Grecję na dziesięciolecia. Wykorzystajmy to dla następnych pokoleń

 - powiedziała Von der Leyen w Grecji w obecności premiera Kyriakosa Mitsotakisa.

Ateny mają otrzymać około 30,5 mld euro, w tym 17,8 mld w formie dotacji bezpośrednich i 12,7 mld w formie pożyczek.

Von der Leyen rozpoczęła swoją podróż po Europie w środę od Portugalii i Hiszpanii, gdzie ogłosiła zielone światło Brukseli dla krajowych planów odbudowy. Po Grecji uda się do Danii w czwartek po południu.

AFP wskazuje, że po dekadzie kryzysu gospodarczego Grecja liczyła na powrót do silnego wzrostu w 2020 roku, ale jej PKB spadł o 8,2 proc. z powodu pandemii. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewiduje, że grecka gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,3 proc., a w 2022 r. wzrost przyspieszy do 5,4 proc. Komisja Europejska prognozuje wzrost greckiego PKB o 4,1 proc. w tym roku i 6 proc. w 2022 roku.

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że rozpoczęła pożyczanie środków na rynkach finansowych na potrzeby Funduszu Odbudowy. Pierwsza transza pożyczki obejmuje 20 mld euro. Wszystkie państwa UE zatwierdziły decyzję w sprawie zasobów własnych. Dzięki temu Komisja Europejska mogła rozpocząć pozyskiwanie funduszy na sfinansowanie Funduszu Odbudowy.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Grecja #turystyka #Europa

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo