Gratka dla miłośników literatury. Patronem festiwalu w Szczebrzeszynie Tadeusz Różewicz

„Patronem 7. Festiwalu Stolica Języka Polskiego będzie Tadeusz Różewicz, który w tym roku obchodziłby swoje setne urodziny. Poświęcone będzie mu pasmo spotkań przygotowane przez rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszarda Koziołka i dyrektora Wrocławskiego Domu Literatury Irka Grina” – powiedział dyrektor festiwalu Piotr Duda podczas czwartkowej konferencji prasowej.

pixabay

Festiwal rozpocznie się 1 sierpnia w Zamościu, a od 2 do 8 sierpnia przeniesie się do Szczebrzeszyna. W tym roku impreza będzie gościć czterech laureatów Nagrody Nike: Andrzeja Stasiuka, Joannę Bator, Marcina Wichę i Radka Raka. W mieście nad Wieprzem z czytelnikami spotkają się również Szczepan Twardoch, Rafał Hetman i Małgorzata Halber. Zaplanowano też spotkania poświęcone Jerzemu Pilchowi oraz Stanisławowi Lemowi.

„Z Chrisem Niedenthalem porozmawiamy o Polsce i o fotografii, a z Mikołajem Trzaską o życiu i muzyce. Ukazuje się właśnie nowy wybór opowiadań Kornela Filipowicza o zwierzętach. Porozmawiamy o tym m.in. z Adamem Wajrakiem, który również poprowadzi jak co roku wyprawę krajoznawczą”

– zapowiedziała kuratorka Justyna Sobolewska.

Podczas 7. Festiwalu Stolica Języka Polskiego odbędą się także wystawy, warsztaty, widowiska poetyckie, a także koncerty. Na początek imprezy w Zamościu wystąpi z recitalem Ewa Dałkowska, a na zakończenie w Szczebrzeszynie zagra Lech Janerka. W trakcie festiwalu przyznana zostanie również Nagroda Człowieka Słowa i Nagroda Wielkiego Redaktora. Jak co roku dla najmłodszych przewidziano zajęcia z cyklu Mała Stolica Języka Polskiego.

Festiwal Stolica Języka Polskiego odbywa się w Szczebrzeszynie. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń, której misją jest upowszechnianie i wspieranie działań z zakresu kultury i sztuki.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo