Nowy konsulat honorowy RP w Anglii

Nowy konsulat honorowy RP otwarto dziś w miejscowości Trowbridge w południowo-zachodniej Anglii. Ma on ułatwić udzielanie pomocy konsularnej ok. 70 tys. Polaków mieszkających w tym regionie.

crsntdesign CC0

Funkcję konsula honorowego RP w Trowbridge objął były policjant, wykładowca i działacz społeczny Simon Selby, a w uroczystości otwarcia placówki wziął udział ambasador RP Arkady Rzegocki.

Urząd konsularny obejmuje swoim zasięgiem hrabstwa Wiltshire, Somerset i Dorset. Jego utworzenie jest związane z faktem, iż region południowo-zachodniej Anglii zamieszkuje ponad 70 tys. obywateli polskich, w znacznej mierze pochodzących z emigracji po 2004 r., a odległość z Trowbridge do najbliższych konsulatów wynosi 183 km do Londynu i 302 km do Manchesteru.

Ponadto jak wskazała ambasada RP, wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej stworzyło szereg nowych wyzwań w zakresie wspierania polskiej społeczności zamieszkującej ten region Anglii.

Wyjaśniono, że utworzenie nowego konsulatu honorowego usprawni udzielanie niezbędnej pomocy konsularnej polskim obywatelom, podkreśli znaczenie tego ośrodka jako centrum integrującego środowisko polonijne w Anglii oraz będzie stanowić skuteczny instrument wzmocnienia działań lokalnej społeczności polskiej. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo