Materac – jak wybrać odpowiedni?

Na zdrowy oraz efektywny sen składa się wiele czynników. Jednym z ważniejszych aspektów jest wygodny i odpowiednio dopasowany do potrzeb użytkownika materac. Jak właściwie dobrać materac, aby cieszyć się spokojnym snem i dobrym wypoczynkiem?

zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/@Free-Photos

Źle dobrany materac może przysporzyć nam problemów ze wstawaniem, powodując niewyspanie, a nawet może prowadzić do schorzeń kręgosłupa. Szukając materaca dla siebie warto pamiętać, że jest to zakup na lata. Choć biorąc pod uwagę zmieniającą się wagę ciała przyjmuje się, że materac do spania powinno się wymieniać co 8 lat, natomiast dobrze dobrany do naszych potrzeb materac może służyć na wiele dłużej. Niektóre sklepy obejmują swoje materace nawet 25-letnią bezpłatną gwarancją. Tym bardziej nasza decyzja o zakupie materaca powinna być bardzo przemyślana, a czasem wybór warto skonsultować z profesjonalnym sprzedawcą czy nawet fizjoterapeutą.

Jaki wybrać materac? Przetestuj go przed zakupem

Pomocna przy podjęciu decyzji o wyborze konkretnego modelu materaca jest też możliwość wcześniejszego przetestowania go. Najlepiej wybrać się do sklepu, który daje możliwość kupującemu położenia się na materacu w pozycji, w której najczęściej śpimy, niż dokonywać zakupu przez internet. Poszczególne sklepy umożliwiają przetestowanie materaca w domu, nawet do kilkunastu dni.

Jaki materac wybrać - pozycja w jakiej śpisz

Twardość materaca. Przy wyborze tego parametru bardzo istotna jest pozycja, w której najczęściej śpimy, oraz wzrost. Większość materacy ma wydzielone strefy komfortu, co oznacza, że twardość materaca jest zróżnicowana na jego powierzchni - pod ramionami i biodrem powinien być bardziej miękki, a w odcinku lędźwiowym - twardszy. Pozwala to na zachowanie prawidłowego ułożenia ciała, nawet w najbardziej nietypowych pozycjach.

Materace do spania piankowe oraz lateksowe są plastyczne, a sprężyny niestety łatwiej poddają się ciężarowi ciała. Jeśli wybieramy materac w sklepie, to najlepiej będzie położyć się na nim w takiej pozycji, w której zazwyczaj śpimy.

Jeżeli śpimy przeważnie na plecach, najlepszy będzie materac, który zapewni wsparcie dla karku oraz dolnej części kręgosłupa. Nieco twardszy ochroni przed zbytnim zapadaniem się ciała w podłoże.

Jeśli częściej śpimy na boku, warto pomyśleć o materacu bardziej miękkim, który będzie dostosowywać swój kształt w okolicach ramion oraz bioder, jednocześnie zapewniając wparcie dla pozostałych części ciała.

A spanie na brzuchu? Generalnie nie jest ono zalecane, ze względu na nacisk na żołądek, który uniemożliwia pełne rozszerzenie płuc podczas oddychania. Jeżeli jednak lubisz spać w tej pozycji, warto pamiętać o wsparciu w okolicy karku oraz u podstawy kręgosłupa. Zbyt miękki materac zwiększy nacisk na kręgosłup, powodując jego nienaturalne wyprostowanie.

Wybór materaca – czym się kierować?

Przy wyborze materaca bardzo istotne znaczenie ma ciężar oraz budowa naszego ciała. Istotna jest wyżej wspomniana pozycja, w której śpimy, ale również schorzenia kręgosłupa, na które chorujemy. Osoby z różnymi dolegliwościami kręgosłupa najlepiej swój wybór powinny skonsultować z lekarzem, aby dobrać materac, zmniejszający dolegliwości, ale przede wszystkim nie spowoduje ich pogłębienia.

Źle dobrany materac może przyczyniać się do zwiększenia problemów zdrowotnych!

Osoby, mające problemy z alergią także powinny dobrać materac, odpowiedni dla alergików. W tym przypadku przede wszystkim ważny jest materiał, z którego jest wykonany dany materac. Nie powinien gromadzić kurzu oraz być schronieniem dla roztoczy.

Przy wyborze materaca należy pamiętać, że wyznaczniki, odpowiednie dla naszego kręgosłupa, nie zawsze idą w parze z naszymi indywidualnymi preferencjami. Twardy materac może nie być odpowiedni dla osób, które po prostu dobrze wysypiają się w nieco bardziej miękkim materacu i odwrotnie. Dlatego wybór materaca dobrego dla snu oraz kręgosłupa nie należy do rzeczy najłatwiejszych i warto przemyśleć wiele opcji, aby znaleźć ten odpowiedni.

Wybór materaca – rodzaje

Materac sprężynowy

Materace sprężynowe należą do najpopularniejszych, natomiast z biegiem lat technologia ich produkcji bardzo się zmieniła. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów materacy sprężynowych, które różnią się ilością sprężyn oraz ilością warstw w danym modelu.

Materace kieszeniowe wykonane są na podstawie sprężyn, które połączone są ze cienkim woreczkiem tkaninowym. Dzięki temu materac sprężynowy daje bardzo dużo elastycznych punktów, które będą odpowiednim wsparciem dla kręgosłupa. Należy tu podkreślić, że im więcej sprężyn posiada dany materac, tym więcej znajduje się punktów podpierających nasze ciało, co za tym idzie - komfort spania jest dużo wyższy.

Materace lateksowe

Materace lateksowe wykonane są z połączenia lateksu syntetycznego z mleczkiem z drzewa kauczukowego. Warto pamiętać, że lateks jest znacznie twardszy, ale także bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu naszego ciała. Gwarantuje bardzo wysoki komfort użytkowania.

Materace lateksowe posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne, ze względu na posiadanie systemów otworów wewnętrznych, utrzymujących stałą cyrkulację powietrza. Dlatego też ten rodzaj materaca dobrze sprawdzi się u osób z alergią.
Materac piankowy

Materace z pianki poliuretanowej są dostępne w wersji termoelastycznej oraz wysokoelastycznej. Pierwszy rodzaj staje się elastyczniejszy wraz ze wzrostem temperatury. Ponadto, dopasowują się one do kształtu ciała oraz zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Materace wysokoelastyczne z pianki są elastyczniejsze i charakteryzują się znacznie wyższą żywotnością.

Jak dobrać materac? Praktyczne wskazówki

Osoby, które mają zwyczaj intensywnie zmieniać pozycje w nocy z boku na bok, wybierając między konkretnymi materacami, powinny postawić na twardszy. Miękki materac może przyczyniać się do zapadanie się, trudności z obracaniem, a tym samym będzie powodować wybudzanie ze snu. Częściej spotyka to osoby starsze, mające lżejszy sen.

Nie poleca się kładzenia materaców bezpośrednio na podłodze, natomiast jeśli tak właśnie chcemy zrobić, to lepiej jest kupić miękki materac, ponieważ twarda podłoga osłabi jego elastyczność. Jeśli wybierzemy twardy materac, może się okazać zbyt twardy. 

Przy wyborze materaca warto wziąć pod uwagę także wzrost użytkującego. Teoretycznie materace posiadają standardowe rozmiary, natomiast osoby bardzo wysokie powinny raczej pomyśleć o zamówieniu materaca na wymiar. Długość materaca powinna przewyższać wzrost o minimum dwadzieścia centymetrów.

 Źródło: muratorom.pl, niezalezna.pl

 

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo