Zabawki dla niemowląt, które przyciągną uwagę

Czym powinniśmy kierować się przy zakupie pierwszej zabawki dla nowo narodzonego maluszka? Jakie zabawki dla noworodka będą bezpieczne i estetyczne? Czy niemowlak potrzebuje zabawki z różnymi funkcjami, czy może wystarczająca będzie prosta zabawka? Odpowiadamy jakie zabawki warto wybrać dla noworodka, które zabawki będą odpowiednie dla niemowlaka oraz czym przykuć uwagę najmłodszych.

zdjęcie ilustracyjne/ pexels.com/@PolinaTankilevitch

0-3 miesiące

Noworodek większość czasu śpi, dlatego często pada pytanie jakie zabawki dla noworodka wybrać oraz czy w ogóle są potrzebne? Gdy maluszek jest najedzony i wyspany z uwagą obserwuje świat. Jednak nie widzi jeszcze za wiele ze względu na brak umiejętności przewracania się na boki. Wtedy idealną zabawką będzie coś, co zawiśnie nad nim i będzie się ruszało, jednocześnie ucząc malucha wodzenia wzrokiem. Należy także pamiętać, że nowo narodzone dziecko nie ma jeszcze na tyle wyostrzonego wzroku, aby mnogość kolorów przyciągała jego uwagę, nierozwinięty wzrok poza wyraźnymi kontrastami nie rozróżnia barw. Dlatego najlepiej sprawdzą się zabawki kontrastowe dla dzieci, gdzie miękkie materiały zestawimy z przeciwstawnymi kolorami, jak czerń z bielą.

Zabawki, karuzele, pluszaki

Do 3. miesiąca życia dziecka także słuch jest jeszcze mało wykształcony. Maluch nie potrafi dokładnie zlokalizować skąd płynie dźwięk, dlatego lepiej ograniczać bodźce słuchowe. Warto zrezygnować z zabawek wydających głośne dźwięki bądź wyłączyć tą funkcję. Dla najmłodszych polecane są karuzele, które w łatwy sposób można przymocować do łóżeczka, kołyski czy wózka. Zwłaszcza przy tych ostatnich warto zakupić takie produkty, które będą przymocowane lub zaczepione do wózka, co może zapobiec ich zgubieniu podczas spaceru. Najlepiej aby zabawki dla noworodków miały kontrastowe kolory, które przyciągną uwagę dziecka. Większość karuzeli ma dołączone pozytywki, jednak na tym etapie polecamy ograniczyć ich używanie, aby nie wprowadzać dziecka w stan przebodźcowania, natomiast po pewnym czasie gdy dziecko podrośnie będą one dalej dobre w użytkowaniu.

Gryzaki

Niemowlę już od około 3 miesiąca życia zaczyna wkładać różne rzeczy do buzi, powoli wkraczając w burzliwy okres ząbkowania. To odpowiednia pora na gryzaki, które mają pomóc na swędzące i bolące dziąsła dziecka. Rodzaje gryzaków: żelowe, wodne czy gryzak-smoczek. Gryzak musi być wykonany z naturalnego materiału, który łatwo daje się  utrzymać w czystości. Warto przy ich zakupie zwrócić uwagę z jakich materiałów jest wykonany oraz czy na pewno nadaje się dla dziecka. Oprócz oczywistej roli, jak ulga podczas ząbkowania, gryzaki również rozwijają koordynację ruchową. Dziecko uczy się kierować przedmiot rączką do buzi. Zdolności manualne dzieci ćwiczone są poprzez chwytanie, dlatego ważne, aby gryzak był na tyle wygodny i lekki, by dziecko nie zniechęciło się do dalszego próbowania.

Grzechotki i zabawki sensoryczne

Innymi zabawkami ćwiczącymi umiejętności manualne są grzechotki dla dzieci. Wydawanie dźwięków w momencie potrząsania z całą pewnością zainteresuje dziecko. Dostępnych kolorów, kształtów oraz dźwięków powoduje, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Oprócz grzechotek czy gryzaków, warto wziąć pod uwagę jeszcze jedno - zabawka sensoryczna. Jej celem jest zapoznać dziecko z różnymi fakturami oraz stymulować zmysł dotyku.

Pluszaki

Dziecko bezpiecznie czuje się przy dźwiękach, które już doskonale zna. Dlatego warte uwagi są pluszaki. Szumiące maskotki oprócz uspokajających dźwięków czasami mają wibracje i kolorowe światła, a dodatkowo są miękkie i miłe w dotyku.

3-6 miesięcy

Mata edukacyjna

Dziecko między 3. a 6. miesiącem życia zaczyna interesować się tym, co się dzieje dookoła oraz uczy się chwytania przedmiotów rączkami. Na ten moment idealnie sprawdzi się mata edukacyjna, które oprócz wielu przykuwających wzrok kolorów czy kształtów, wzbudzają chęć łapania. Maty zachęcą dziecko również do nauki obracania się, podtrzymywania główki oraz wzbudzą ciekawość otaczającym małym światem.

Zawieszka i pałąk do wózka

Innym rodzajem zabawek, zachęcających dziecko do nauki chwytania oraz śledzenia kształtów będą zawieszka czy pałąk do wózka. Kolorowe drążki z zabawkami, które mają różne kształty, rozmiary, zaciekawią dziecko i zachęcą do ćwiczenia rączek, a do tego nie będą zajmować za wiele miejsca, więc spokojnie nadają się na spacer czy wizytę u lekarza. Zawieszki są miękkie oraz przyjemne w dotyku, można nimi potrząsać czy przytulać, dlatego dzieci tak je lubią.

Książeczki dla dzieci

Pomiędzy 3. a 6. miesiącem życia dziecka można warto pomyśleć o pierwszej książeczce. Pierwsza książeczka dla dziecka powinna być sensoryczna oraz wykonana z miękkich materiałów. Oprócz stymulacji wzroku, książeczka dla dziecka powinna wspomagać rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej. Proste kształty i różne faktury, kontrastowe kolory pomogą zająć uwagę dziecka, a ponadto będą wspierać jego rozwój. 

6-12 miesięcy

Zabawki interaktywne dla dzieci

Dzieci powyżej 6. miesiąca zaczynają interesować się przedmiotami i mechanizmami przyczynowo-skutkowymi. Zabawka interaktywna staje się interesująca, a wydawane dźwięki, wyraziste kolory oraz różnorodne faktury przyciągną uwagę, stymulując zarówno wzrok, dotyk, jak i słuch.

Warto zwrócić uwagę na zabawki, wydające dźwięki przy naciśnięciu np. łapki, przycisku czy brzuszka. Mogą to być piosenki, same melodie czy słowa - każdy odgłos będzie wyzywaniem dla maluszka i na pewno zapewni ciekawą zabawę. Należy pamiętać, że zabawki interaktywne dla 6-miesięcznego niemowlaka nie powinny być zbyt głośne, ponieważ mogą prowadzić do uszkodzenia słuchu. Wiele zabawek można dostosowywać do aktualnego wieku dziecka, a więc w okresie niemowlęcym ustawić ciche melodie, natomiast później uczyć pierwszych słów.

Dzieci między 6. a 12. miesiącem lubią się przytulać i tak samo tulić zabawki. Miękka zabawka, z szeleszczącym środkiem okaże się rewelacyjnym towarzyszem podczas pierwszych zabaw. Wiele maskotek, oprócz szeleszczących elementów, ma wstążki czy zawieszki o różnych fakturach oraz kształtach, co zwraca uwagę niemowlaka.

Podczas zakupu maskotki warto zwrócić uwagę na łatwe utrzymanie jej w czystości, bo często towarzyszy ona dziecku nie tylko w domu, ale także podczas spacerów, dzięki czemu może łatwo się pobrudzić. Najlepsza będzie taka, która nie ulegnie zniszczeniu w praniu.

 

 

Źródło: Smyk.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo