Publikacja opus magnum. "Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej"

Monografia "Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej" pod redakcją rektora UKSW prof. Ryszarda Czekalskiego została zaprezentowana w środę na konferencji prasowej w Warszawie.

Małgorzata Wrochna, wrochna.art.pl, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Publikacja jest pracą zbiorową. Autorzy 35 rozdziałów to przede wszystkim wykładowcy i pracownicy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, reprezentujący różne środowiska i dyscypliny naukowe.

Jak wyjaśnił prof. Czekalski "zamysł książki był taki, żeby napisać o Prymasie Tysiąclecia coś, co dotychczas nie ujrzało w pełni światła codziennego".

Zdaniem rektora UKSW publikacja będzie służyła nie tylko naukowcom, ale też ludziom, którzy chcą poznać prymasa Wyszyńskiego. "Jak głosi przydomek kard. Wyszyńskiego (Prymas Tysiąclecia - red.) raz na tysiąc lat trafia się ktoś, kto jest nie tylko wielki, ale i święty" - zaznaczył.

Prof. Czekalski podkreślił, że proces beatyfikacyjny kard. Wyszyńskiego wykazał, że był on "heroiczny w wierze, nadziei i miłości a także pozostałych cnotach: roztropności, sprawiedliwości, mądrości i czystości". "Osoby, które drążyły postać Prymasa Tysiąclecia musiały udowodnić, ze prymas był heroiczny w tych cnotach. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości" - ocenił.

Dodał, że 40 lat po śmierci prymasa jest to postać wciąż aktualna. "Mam nadzieję, że wszystkie te aspekty związane ze świętością Prymasa Tysiąclecia znajdą swoje odzwierciedlenie w kształtowaniu i formowaniu młodego pokolenia" - zastrzegł.

Według prof. Czekalskiego Kościół w Polsce w XX w. opierał się na dwóch filarach, którymi byli papież Jan Paweł II i prymas Wyszyński. "Obydwaj wkrótce wyniesieni zostaną do świętości" - przypomniał.

Medioznawca dr Grzegorz Łęcicki zaznaczył, że publikacja powstała jako wynik intelektualnej refleksji uczonych. "Oczywiście książka nie opisuje wszystkiego, co można by było w biografii, w dziele i dokonaniach kard. Wyszyńskiego zawrzeć" - ocenił.

Poinformował, że pomysł napisania książki powstał na Wydziale Teologicznym UKSW, skąd pochodzi większość autorów artykułów zawartych w monografii. Przyznał, że do współpracy przy tworzeniu dzieła zostali zaproszeni także uczeni z innych ośrodków akademickich oraz najbliższe współpracowniczki kard. Wyszyńskiego z Instytutu Prymasowskiego.

"Ten tom pokazuje księdza prymasa po 40 latach po śmierci. To jest już długa perspektywa i wtedy już wyraźnie widać jego wielkość zarówno w dziejach Kościoła, w dziejach państwa ale także w wielu innych wymiarach"

- podkreślił dr Łęcicki.

Według Łęcickiego w tomie znajdują się "przyczynki historyczne, teologiczne i medialne pokazujące prymasa nie tylko w życiu Kościoła i państwa, ale w życiu każdego Polaka".

Ewa Czaczkowska, autorka książki o kard. Wyszyńskim "Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość" i adiunkt na UKSW w Warszawie, zaznaczyła że prezentowana publikacja "jest wielką syntezą".

"Publikacja jest opus magnum (łac. wielkie dzieło), największą pracą zbiorową, jaka ukazała się na temat prymasa Wyszyńskiego nie tylko na UKSW, ale myślę, że w Polsce"

- oceniła.

Dodała, że jest to dzieło interdyscyplinarne, łączące refleksję historyczną, teologiczną, socjologiczną, pedagogiczną i kulturową. "To jest naprawdę kompendium wiedzy na temat życia, dzieła i nauczania prymasa Wyszyńskiego. Ona jest pewnym podsumowaniem stanu badań w tych wszystkich dziedzinach na rok 2021" - podkreśliła Czaczkowska.

Rektor UKSW prof. Czekalski poinformował, że Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego włączył się w przygotowania do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia m.in. poprzez zwrócenie się z prośbą do Sejmu i Senatu, żeby rok 2021 był obchodzony jako rok kard. Stefana Wyszyńskiego, co zostało zaakceptowane przez obie izby parlamentu.

Ponadto zainaugurowano cykl cotygodniowych audycji poświęconych kard. Wyszyńskiemu w radiu UKSW pt. "Czas to miłość".

Dodatkowo - jak poinformował prof. Czekalski - UKSW ogłosiło konkurs plastyczny dla szkół podstawowych na Mazowszu noszących imię kard. Stefana Wyszyńskiego pt. "Patron szkoły moimi oczami" oraz konkurs wiedzy o Prymasie Tysiąclecia dla studentów.

Przypomniał, że już po beatyfikacji, 19 października na UKSW odbędzie się konferencja naukowa pt. "Kard. Wyszyński pasterz Kościoła, ojciec Narodu, błogosławiony", a 8 listopada koncert "Wierny w służbie niepodległej. Stefan kard. Wyszyński".

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo