Przywódcze miejsce w partii dla... Donalda Tuska? Siemoniak: Powinien być liderem

Donald Tusk powinien stać się jednym z faktycznych liderów Platformy - powiedział w środę wiceszef PO Tomasz Siemoniak. Nie wykluczył, że być może potrzebna będzie zmiana statutu, która wskaże b. premierowi odpowiednie "przywódcze miejsce" w partii. Jak dodał, nie wierzy w rolę Tuska, która miałaby polegać na "mentoringu, coachingu, czy doradztwie".

Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Tusk spotkał się w poniedziałek z liderem PO Borysem Budką. Rozmowa obu polityków dotyczyła m.in. przyszłości Platformy i ewentualnej możliwej roli w niej byłego premiera. W przyszłym tygodniu Tusk i Budka mają się spotkać ponownie.

Wiceszef Platformy Tomasz Siemoniak podkreślił w środowej rozmowie z portalem gazeta.pl, że spodobała mu się deklaracja powrotu Donalda Tuska, o której b. premier mówił w wywiadzie dla TVN24.

"Była bardzo jednoznaczna (...), natomiast zdaję sobie sprawę z tego, że potrzeba tutaj szczegółów i pewnego scenariusza tego powrotu. Platforma ma dziś przewodniczącego, ma swoje władze i trzeba Donalda Tuska dobrze wpisać w tę sytuację, także formalnie"

- zaznaczył Siemoniak.

Jak dodał, nie wierzy w rolę Tuska, która miałaby polegać na "mentoringu, coachingu, czy doradztwie". "Tak polityka nie funkcjonuje i różne przykłady z przeszłości - prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego pokazują, że nie da się tak, z pozycji patrona, funkcjonować" - stwierdził wiceprzewodniczący PO.

Odnosząc się do poniedziałkowego spotkania Tuska z Budką, Siemoniak powiedział, iż dotyczyło właśnie scenariusza powrotu b. premiera do funkcjonowania w Platformie. "Donald Tusk jest zbyt poważnym politykiem, żeby, przepraszam za takie sformułowanie, w drodze jakiegoś zamachu stanu to miało się odbywać. To musi być wielki impuls dla opozycji, dla Platformy, jego powrót. I trzeba to dobrze skonstruować" - podkreślił wiceszef PO.

Według niego, Tusk powinien stać się "jednym z faktycznych liderów Platformy".

"Nie umiem w tym momencie odpowiedzieć, jaka to powinna być funkcja wedle dzisiejszego statutu. Być może powinniśmy zmienić statut, tak, żeby Donald Tusk miał właściwe dla siebie, przywódcze miejsce w Platformie Obywatelskiej. Natomiast nie jest to takie rozważanie, że albo Budka, albo Tusk i teraz dzielenie Platformy według takiego kryterium. Ja sądzę, że Tusk jest atutem. Jeśli trzeba, będziemy szukać, zmieniać statut i będziemy w zgodzie, w porozumieniu w Platformie ten powrót realizować"

- zadeklarował Siemoniak.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Donald Tusk

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo