"Bestie wokół nas" Natalii Durszewicz w konkursie Cinefondation

Sześciominutowa animacja "Bestie wokół nas" Natalii Durszewicz, wyprodukowana przez łódzką Szkołę Filmową, została zakwalifikowana do konkursu Cinefondation 74. festiwalu filmowego w Cannes. Łącznie w tej sekcji zaprezentowanych zostanie 17 tytułów wybranych spośród ponad 1,8 tys. zgłoszeń.

mat. pras.

Jak poinformowali w komunikacie organizatorzy festiwalu w Cannes, do 24. edycji konkursu Cinefondation zaproszono 17 twórców - osiem reżyserek i dziewięciu reżyserów. "13 filmów krótkometrażowych i 4 animacje zostały wybrane spośród 1835 zgłoszeń, nadesłanych przez szkoły filmowe z całego świata. W tym roku w konkursie Cinefondation po raz pierwszy pojawiają się cztery szkoły. Różnorodność selekcji potęguje także kulturowe przenikanie się filmowców i szkół: Brazylijczyka w Argentynie, Bułgarki w Wielkiej Brytanii, Islandczyka w Danii" - napisali.

Wśród tytułów zakwalifikowanych do konkursu znalazła się wyprodukowana przez łódzką Szkołę Filmową sześciominutowa animacja "Bestie wokół nas" Natalii Durszewicz. Jak podano na stronie Polish Shorts, to "osadzona w surrealistycznej przestrzeni" opowieść, w której role ofiar i drapieżników odwracają się. "Ukazuje świat, w jakim żyjemy z perspektywy tych najbardziej bezbronnych. Znajdujących się na końcu łańcucha pokarmowego, zjadanych, wyzyskiwanych w celach rozrywki, skazanych na tkwienie w niższej warstwie społecznej. Świat pełen nierówności, podziałów, brutalności i nieustannej walki o przetrwanie. W takich realiach trudno zachować niewinność. Ofiary zamieniają się w drapieżników, drapieżnicy w ofiary" - czytamy.

Laureaci konkursu Cinefondation zostaną ogłoszeni 15 lipca podczas uroczystości poprzedzającej projekcję nagrodzonych filmów. Wyłoni ich jury w składzie: tunezyjska reżyserka i scenarzystka Kaouther Ben Hania, szwedzka reżyserka i aktorka Tuva Novotny, francuska reżyserka i scenarzystka Alice Winocour, egipski reżyser i producent Sameh Alaa, hiszpański twórca filmowy i wykładowca Carlos Muguiro oraz francuski reżyser i scenarzysta Nicolas Pariser. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo