Na wakacje warto z kantorem internetowym. Wymiana walut, ubezpieczenia w podróży

Wakacje już za pasem. Coraz chętniej planujemy wyjazdy urlopowe, w tym zagraniczne. Po co jednak wozić plik gotówki albo szukać na miejscu kantoru czy bankomatu, skoro można kupić walutę w komórce czy komputerze? W dodatku po korzystnych kursach, a więc taniej.

fot. AdobeStock

Z internetowym kantorem taniej i wygodniej

Największa w Polsce instytucja finansowa PKO Bank Polski ułatwia życie tym, którzy potrzebują waluty – wystarczy użyć bankowego kantoru internetowego. Kantor to ważny element, jeden z trzech, pakietu walutowego PKO Banku Polskiego o nazwie właśnie „3w1”. Pozostałe części to konto walutowe i karta wielowalutowa. Kantor jest dostępny w aplikacji mobilnej IKO i serwisie internetowym iPKO przez 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu.

Internetowy kantor

Chociaż kantory internetowe oferują nam lepszą cenę i większą wygodę, nadal część z nas po walutę wybiera się do tych stacjonarnych. Czasem kupujemy walutę w ostatniej chwili na lotnisku czy na granicy, gdzie kursy najczęściej nie są zbyt korzystne. Według badań Accenture osoby, które wymieniają walutę, dzielą się na cztery grupy. Pionierzy i Odkrywcy chętnie korzystają z nowych technologii, a Minimaliści i Tradycjonaliści pozostają wierni „analogowej” formie kupowania dewiz. Czy kantory stacjonarne powinny odejść do lamusa? Niekoniecznie – ta opcja może się przydać, gdy wymieniamy pieniądze rzadko i musimy to zrobić szybko. Wówczas taka wymiana gotówki wydaje się być najlepszą opcją, choć nie najtańszą. W innych przypadkach warto postawić na transakcje online.

Aby dowiedzieć się, co nas najbardziej interesuje podczas kupowania waluty przez internet, wystarczy przejrzeć opinie na forach internetowych. Oto kilka wybranych:

Tommy: „Kantory online, są lepsze, bo możemy wymienić walutę, kiedy chcemy, bez wychodzenia z domu. Ja tak robię, bo mam dobre kursy, ale też fajny program cash back, dzięki któremu mogę dodatkowo na wymianie zaoszczędzić”.

Wojtek: „Różnica w spreadzie kilku pipsów nie jest dla mnie istotna, dlatego wolę powierzyć swoje pieniądze znanej marce i firmie, która istnieje na rynku od wielu lat. Wybieram kantor internetowy w moim banku”.

Kate: „Dla mnie liczy się cena. To najważniejszy argument. Internetowo mam taniej, a jeśli nie, to mogę ustawić sobie opcję kupna po określonym kursie. Nie zawsze się uda, ale warto próbować”.

Sam zaś kantor internetowy to nic skomplikowanego. Najpierw zakładamy konto, wypełniamy prosty formularz, podajemy swój adres e-mail i klikamy link aktywacyjny. To wszystko. Potem możemy już zlecać wymianę. Wymieniając walutę zwracajmy uwagę nie tylko na kurs jej wymiany, ale również na ewentualne opłaty dodatkowe. Aby móc dokonywać transakcji, trzeba przelać pieniądze (złotego lub walutę) na wskazane konto. Operacje są potwierdzane np. SMS-em. Po akceptacji transakcji przelewamy pieniądze ze swojego banku, a waluta trafia na konto, które wskazaliśmy wcześniej.

Kantory online są znakiem naszych czasów i nie bez przyczyny zyskują coraz większą popularność. Przede wszystkim górują nad stacjonarnymi wygodą wymiany waluty, a także kosztami – przez internet po prostu kupimy lub sprzedamy korzystniej. 

Kantor internetowy w PKO Banku Polskim

Taki jest kantor w PKO Banku Polskim. Oprócz standardowej wymiany ma coraz więcej do zaoferowania. 

– Klienci PKO Banku Polskiego mogą wymienić walutę i przesłać ją wprost na swoje konto w innym banku bez dodatkowych opłat. Wystarczy, że w aplikacji IKO, w ramach usługi bankowości elektronicznej, podepną konto prowadzone w innym banku i w kantorze wskażą je jako konto, na które chcą wysłać pieniądze. Usługa bazuje na rachunkach podpiętych i widocznych w IKO w ramach otwartej bankowości. Można realizować tę wymianę w złotym oraz czterech podstawowych walutach obcych (euro, dolarze amerykańskim, funcie brytyjskim i franku szwajcarskim). Przesłanie pieniędzy zajmie kilka minut, jednak czas zaksięgowania pieniędzy będzie zależny od banku, który je odbierze – mówi Kamil Oktaba, specjalista w PKO Banku Polskim. 

– W kantorze PKO Banku Polskiego, dostępnym w IKO oraz w serwisie iPKO, można wymieniać walutę, która trafia na rachunki prowadzone przez bank, jak również kupić walutę BLIKIEM z innego banku. Można także wysłać złote ze sprzedaży waluty na rachunek w innym banku, podpięty w ramach otwartej bankowości – podkreśla ekspert.

Internetowy kantor to wygodny zakup i sprzedaż waluty po atrakcyjnych kursach online przez aplikację mobilną IKO lub serwis iPKO. Warto przy tym pamiętać, że korzystając internetowego kantoru bank nie pobiera żadnej prowizji za wykonane transakcje ani za przelewy w walutach: euro (EUR), funtach brytyjskich (GBP), dolarach (USD), frankach szwajcarskich (CHF), koronach duńskich (DKK), koronach norweskich (NOK), koronach szwedzkich (SEK), koronach czeskich (CZK), kunach chorwackich (HRK), forintach węgierskich (HUF) zlecone za pośrednictwem serwisu internetowego iPKO i aplikacji IKO, po spełnieniu warunków promocji. 

Co więcej klienci kantoru PKO Banku Polskiego mogą też zlecać automatyczną wymianę waluty, gdy jej kurs osiągnie wskazany przez nich poziom – dzięki temu nie przegapią najlepszego dla siebie kursu. Mogą także śledzić notowania kursów online oraz korzystać z powiadomień SMS i push w momencie, gdy kurs waluty osiągnie wyznaczony poziom, a także ustawić stałe zlecenie, dzięki czemu bank dokona wymiany waluty we wskazany dzień. 

Dzięki kantorowi internetowemu do wyjazdu można przygotować się znacznie wcześniej, np. ustalić kurs kupna waluty i spokojnie czekać, aż zostanie osiągnięty. Dzięki temu nie musimy zaprzątać sobie głowy systematycznym sprawdzaniem notowań.

Jak są zalety kantoru internetowego 
PKO Banku Polskiego? 

 •  
korzystanie z atrakcyjnych kursów 10 walut: EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK, HUF;
 •  
umożliwienie dostępu online 24h/7 dni w tygodniu przez serwis internetowy iPKO i aplikację mobilną IKO;
 •  
transakcje między kontem osobistym w złotych a kontami walutowymi w PKO Banku Polskim bank realizuje od ręki;
 •  
za zakup waluty możliwość zapłacenia także BLIKIEM z konta w innym banku;

Jeszcze więcej możliwości w kantorze z otwartą bankowością:

– 
można wysyłać wymienioną walutę na swoje konta w innych bankach bez żadnych opłat. Nie trzeba nawet korzystać z konta w PKO Banku Polskim
– żeby skorzystać z usługi, wystarczy najpierw podpiąć swoje konta z innych banków w aplikacji IKO. Następnie można przesyłać waluty zarówno w aplikacji IKO, jak i serwisie internetowym iPKO; – teraz można w ten sposób przesyłać: 
– EUR, USD, GBP, CHF na podpięte w IKO konta w: Alior Banku (w tym Alior Bank – Kantor Walutowy), BNP Paribas Bank Polska, ING Banku Śląskim, Pekao S.A. oraz 
PLN na podpięte w IKO konta w Alior Banku (w tym Alior Bank – Kantor Walutowy), Pekao S.A., mBanku, BNP Paribas Bank Polska, Millennium, ING Banku Śląskim, Santander Banku oraz Inteligo;
 
w razie potrzeby otrzymamy powiadomienia o preferowanym kursie walut (SMS/push w aplikacji IKO), aby kupić je na dobrych warunkach;
 
można zlecać wymianę waluty, gdy jej kurs osiągnie wskazany przez nas poziom, dzięki temu nie przegapimy najlepszego dla siebie kursu (zlecenie jednorazowe);
 
bank może też wymieniać dla nas walutę we wskazane dni miesiąca. To my decydujemy, w jakim dniu i z jaką częstotliwością wybrana waluta będzie wymieniana (zlecenie cykliczne);
 
bezpieczeństwo naszych pieniędzy na rachunkach w PKO Banku Polskim gwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny;
 
kantor online w aplikacji IKO i w serwisie iPKO dostępny jest w wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.
Jak wymienić walutę w kantorze w IKO?:
1. W kantorze w zakładce Nowa transakcja wskaż, czy chcesz kupić lub sprzedać walutę i wybierz odpowiednią parę walutową (np. EUR za PLN).
2. Podaj kwotę i wybierz konta, pomiędzy którymi chcesz przeprowadzić transakcję (musisz mieć konto walutowe w walucie, którą chcesz wymienić) lub skorzystaj z BLIKA, żeby opłacić transakcje z konta w innym banku.
3. Masz 15 sekund, żeby wymienić walutę pomiędzy wybranymi kontami po podanym kursie lub 50 sekund na podanie kodu BLIK. Jeśli nie zdążysz zrobić transakcji, kliknij Odśwież i ponów transakcję.

Pakiet walutowy

Z kantoru walutowego PKO Banku Polskiego możemy korzystać zarówno w kraju, jak i podczas zagranicznych wojaży. Warto przy tym przemyśleć zalety całego pakietu walutowego 3w1, w którego skład wchodzi kantor oraz konto walutowe i karta wielowalutowa do konta, umożliwiająca dokonywanie płatności bez przewalutowania. Obecnie konta walutowe dostępne są w 10 walutach: EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK i SEK, CZK, HRK oraz HUF.
Żeby płacić bez przewalutowania, wystarczy otworzyć oraz zasilić środkami konto walutowe i podpiąć je do karty z funkcją wielowalutową, wydanej do konta osobistego w złotych. Kartą wielowalutową można płacić w sklepach i internecie oraz wypłacać gotówkę z bankomatów. Konto walutowe można zasilić pieniędzmi używając kantoru internetowego w aplikacji mobilnej IKO i serwisie iPKO przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Jak wspomnieliśmy, pakiet walutowy jest szczególnie przydatny podczas wyjazdów wakacyjnych za granicą. Posiadając go nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo gotówki. Nie ponosimy też wysokich kosztów przewalutowań przy wymianie waluty na miejscu. Ponadto w każdej chwili mamy dostęp i możemy sprawdzić stan posiadania przez aplikację mobilną IKO lub serwis internetowy iPKO. 

Ubezpieczenie Moje Podróże24

Ubezpieczenie podróżne Moje Podróże24 możemy kupić w aplikacji mobilnej IKO lub serwisie internetowym iPKO nawet w dniu wyjazdu. To szczególnie ważne teraz, gdy pandemia koronawirusa jeszcze trwa. Planując wyjazd za granicę można się z PKO Bankiem Polskim ubezpieczyć również na wypadek COVID-19 – dodatkowa ochrona dotyczy ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance oraz kosztów rezygnacji z wyjazdu lub skrócenia wyjazdu. Należy przy tym pamiętać, aby przed wyjazdem za granicę i zakupem polisy sprawdzić aktualne komunikaty MSZ na temat sytuacji epidemiologicznej w miejscu, do którego chcemy się udać. Kupując Moje Podróże24 możemy uzyskać atrakcyjne zniżki:
 
rodzinną,

 •  
dla posiadaczy EKUZ i Karty Dużej Rodziny,
 •  
dla uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) i Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE).

Ubezpieczenie Moje Podróże24 w zależności od wyboru opcji może obowiązywać na terenie Polski (+30 km od granicy kraju), w Europie lub na całym świecie. 

Kupując to ubezpieczenie można wybrać jeden z trzech celów podróży: wypoczynek, sport i praca. Określenie charakteru naszego wyjazdu pozwoli na zaproponowanie oferty dostosowanej do rodzaju aktywności zarówno pod kątem sum ubezpieczenia, jak i zakresu ochrony. 

Moje Podróże24 jest więc elastyczną polisą ubezpieczeniową, w ramach której w zależności od wybranego wariantu zyskujemy ochronę zdrowia, bagażu i ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej podczas wypoczynku, pracy oraz uprawiania sportu w kraju i zagranicą;

a dokładnie: 

 •  
ubezpieczenie kosztów leczenia (także w przypadku zaostrzenia chorób przewlekłych) oraz NNW, a także OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu;
 •  
ubezpieczenie Assistance i Family Assistance, czyli ochrona dla nas w czasie podróży zagranicznej oraz naszych bliskich pozostających w kraju;
 •  
dobrowolne ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu lub kosztów skrócenia wyjazdu dostępne po opłaceniu dodatkowej składki;
 •  
w zależności od celu podróży można ubezpieczyć się od dodatkowych ryzyk związanych np. ze sportami ekstremalnymi czy pracą fizyczną wysokiego ryzyka;
 •  
nawet do 365 dni ochrony.

W przypadku wystąpienia zdarzenia objętego ochroną należy pamiętać, aby niezwłocznie skontaktować się z centrum operacyjnym pod numerem telefonu: 22 522 29 92 (czynnym przez 24 godziny 7 dni w tygodniu), które poinformuje o dalszym postępowaniu. W celu sprawnej likwidacji szkody trzeba pamiętać o zebraniu odpowiedniej dokumentacji wskazanej w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) dla danego zdarzenia. Świadczenia wypłacane są w wysokości nie wyższej niż poniesiona szkoda lub ustalone świadczenie dla danego zdarzenia, a także przy uwzględnieniu sumy ubezpieczenia, poszczególnych limitów i franszyz.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#bankowość

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo