Ćwik: Każde głosowanie na RPO jest głosowaniem politycznym, bo wybierają posłowie

Gościem programu #Jedziemy Michała Rachonia był Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta. Odniósł się on do sejmowego głosownia w sprawie wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich i mówił o oczekiwaniach Pałacu Prezydenckiego w kontekście zaplanowanego na dziś spotkania Biden – Putin.

TVP Info/print screen, #Jedziemy

Wybór RPO

Pytany o to, w jaki sposób prezydent Andrzej Duda patrzy na kolejną już próbę wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich, Piotr Ćwik stwierdził, że należy mieć nadzieje, iż proces wyboru wkrótce zostanie zakończony.

Prezydent wielokrotnie podkreślał, że ważne jest, aby wybór rzecznika został dokończony i zrealizowany. To stanowisko powinno być obsadzone. Procesy, które dzieją się w Sejmie odbywają się w sposób demokratyczny, podobnie odbyło się głosowanie, które wyłoniło Lidię Staroń. Każde głosowanie na RPO jest głosowaniem politycznym, bo to posłowie wybierają tego, kto stanie na czele urzędu.
- stwierdził Piotr Ćwik

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta podkreśla, że Andrzej Duda ma nadzieję, że głosowanie w Senacie przebiegnie sprawnie, a kandydatura Lidii Staroń uzyska wymagane poparcie i ten długi okres wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich zostanie zakończony.

Spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA

Podczas szczytu NATO w Brukseli prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Joe Bidenem. Rozmowa między politykami dotyczyła współpracy „w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa militarnego i ekonomicznego naszego regionu”.

W rozmowie z Michałem Rachoniem, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik zwrócił uwagę, że rozmowa prezydentów Polski i USA przebiegała w dobrej atmosferze i dotyczyła perspektywy obecności wojsk NATO w Polsce i wzmocnienia wschodniej flanki.

Pamiętajmy, że to cały splot kolejnych spotkań i wydarzeń, w których uczestniczy prezydent w celu budowania bezpieczeństwa w naszym regionie. To są przykłady działań realizowanych przez prezydent, a który konsekwentnie buduje poczucie bezpieczeństwa i chce, aby to bezpieczeństwo było realne w każdym obszarze. Nie odstępujemy od naszych postulatów i zwracania uwagi na potrzeby budowania bezpieczeństw w regionie.
- mówił Piotr Ćwik

Spotkanie Biden - Putin

Pytany o deklarację, zgodnie z którą strona amerykańska po spotkaniu Joe Bidena z Władimirem Putinem ma przekazać Polsce informację w tej sprawie Piotr Ćwik przyznał, że takie oświadczenie faktycznie jest spodziewane.

Z ciekawością będziemy obserwowali to, co będzie się działo podczas dzisiejszego spotkania nie oczekujemy, że dojdzie do istotnego przełamania, jeśli chodzi o narrację, ale i działania obserwowane od wielu lat. Oczekujemy, że państwa bałtyckie i Polska zostaną poinformowane na temat przebiegu rozmowy, która na dziś została zaplanowana.


- mówił w programie #Jedziemy Piotr Ćwik.

 

 Źródło: niezalezna.pl, TVP Info

#Andrzej Duda #Joe Biden #Władimir Putin #RPO #Rzecznik Praw Obywatelskich #Lidia Staroń

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo